Zabierz swoje dane ze sobą: Google prezentuje inicjatywę DataLiberation.org

Google uruchamia witrynę internetową, która ma pomóc konsumentom i firmom "uwolnić" dane od produktów internetowych.

Podkreślając swoje zaangażowanie w wolność wyboru dla użytkowników, Google ogłasza uruchomienie nowej witryny internetowej Dataliberation.org. Na stronie Dataliberation.org można znaleźć informacje o tym, w jaki sposób szybko i łatwo wyeksportować bądź zaimportować dane z coraz większej liczby produktów Google, aby móc wykorzystać je w innych usługach Google bądź konkurencyjnych dostawców.

Serwis zarządzany jest przez działający w ramach Google zespół o nazwie Data Liberation Front (Front Wyzwolenia Danych) – niewielką grupę inżynierów, której celem jest sprawić, aby użytkownicy usług Google mogli bez trudu importować i eksportować swoje prywatne dane poprzez proste w obsłudze funkcje.

– To do użytkowników, a nie produktów, należą dane, powinni więc oni mieć możliwość ich szybkiego i łatwego wydobycia z dowolnego produktu bez ponoszenia dodatkowych kosztów – stwierdził Brian Fitzpatrick, założyciel zespołu Data Liberation Front w Google. – Chcemy, aby ludzie decydowali się korzystać z naszych produktów ze względu na ich innowacyjny charakter, a nie ze względu na sztuczne bariery. Można powiedzieć, że realizujemy długoterminową strategię utrzymania lojalnych użytkowników, nie zaś strategię krótkoterminową, polegającą na utrudnianiu im odejścia – dodaje.

Ponad połowa produktów Google, począwszy od popularnej platformy do blogowania Blogger, aż po globalną usługę pocztową Gmail, została już „wyzwolona”, czyli przygotowana technologicznie w taki sposób, aby użytkownicy mogli łatwo wyeksportować swoje dane. Zespół ogłosił również, że zamierza w ciągu najbliższych miesięcy „wyzwolić” narzędzie do tworzenia stron internetowych Google Sites (www.google.com/sites) i przygotować mechanizm do hurtowego eksportu dokumentów z usługi Dokumenty Google (google.com/docs).

Zapraszamy do odwiedzenia strony dataliberation.org, na której można znaleźć najnowsze informacje o pracach zespołu Data Liberation Front oraz zasugerować dodatkowe pomysły. Zespół ma także konto w serwisie Twitter o nazwie „dataliberation”.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.