Canon EOS 1000D

Udany start: nowa amatorska cyfrowa lustrzanka firmy Canon wykazała się w teście najwyższą jakością obrazu spośród wszystkich cyfrowych lustrzanek w kategorii cenowej do 1000 euro.
W ofercie Canona także mają pojawić się bezlusterkowce
W ofercie Canona także mają pojawić się bezlusterkowce

Model 1000D zamknął lukę w asortymencie cyfrowych lustrzanek Canona. Dotychczas w kategorii poniżej modelu EOS 450D Canon mógł wobec tańszych konkurentów typu Sony Alpha 200, Nikon D60 bądź Olympus E-420 zaoferować jedynie już podstarzały model EOS 400D. Teraz model EOS 1000D łączy z niską ceną nowe funkcje modelu 450D (na przykład Live View oraz procesor Digic III) z matrycą 10 megapikseli, która już była wykorzystana w modelu 400D. Matryca CMOS, tak jak dotychczas, nadal zalicza się do najlepszych matryc w kategorii 10 megapikseli – nie można więc niczego temu rozwiązaniu zarzucić. Już  prototypowy model 1000D wypadł korzystnie w praktycznym teście dzięki bardzo wysokiej jakości obrazu. Obudowa modelu 1000D przypomina 450D, jednak jest mniejsza. Podobne są również solidne wykonanie oraz sensownie rozmieszczone przyciski funkcyjne. Niestety na tylnej ściance brakuje gumowej okładziny modelu 450D. Najbardziej rzucające się w oczy źródła oszczędności to 7-punktowy autofokus (450D posiada 9-punktowy AF) oraz mający 2,5 cala wyświetlacz (450D ma 3 cale). W sumie również bezpośrednia konkurencja, jak na przykład Nikon D60 czy Olympus E-420, nie oferują szerszego wyposażenia niż 1000D.

Wybitna jakość obrazu: niemal bez szumu

Choć EOS 1000D jest najmniejszym koniem w stajni Canona, jednak w przypadku jakości obrazu tego nie odczujemy. Pomiary w laboratorium wykazują, że model wypada nie tylko lepiej niż EOS 400D, ale nawet przewyższa półprofesjonalny model EOS 450D – w rzeczywistości nowa amatorska lustrzanka przewyższa jakością obrazu wszystkie cyfrowe lustrzanki w kategorii poniżej 1000 euro. Nowa cyfrowa lustrzanka zawdzięcza ten zaskakujący sukces przede wszystkim wyśmienitej charakterystyce szumów, które przy wszystkich mierzonych stopniach ISO mają zdecydowanie niższe wartości niż bezpośrednia konkurencja. Lustrzanka 1000D osiąga w przypadku minimalnej wartości ISO oraz ISO 400  poziom profesjonalnego aparatu D300 Nikona. Wysoka rozdzielczość oraz dobre odwzorowanie barw odpowiadają typowym wartościom w tej kategorii. EOS 1000D otrzymał w kategorii jakość obrazu najwyższą notę.

Szybkie JPEG, wolne RAW

Opóźnienie migawki na poziomie 0,3 sekundy jest bardzo niskie, szybkość zdjęć seryjnych wynosi 3 zdjęcia JPEG na sekundę – jest to wartość standardowa dla tej klasy sprzętu. Pozytywnym aspektem jest fakt, że długość serii jest ograniczana jedynie pojemnością karty pamięci. Prędkość serii RAW wynosząca zaledwie 1,5 ujęcia na sekundę i jedynie maksymalnie 3 zdjęcia w serii stoi znacznie za możliwościami konkurencji.

Obsługa lustrzanki odpowiada poziomowi typowemu dla nowych modeli EOS, dostępne są również dodatkowe drobiazgi, jak różne style oraz liczne indywidualne funkcje. Tryb Live View działa dobrze i szybko w dwóch trybach (detekcja kontrastu bądź detekcja fazy dla autofokusa). W zbiorze funkcji znalazło się również znane z modeli EOS 40D oraz 450D efektywne wytłumianie szumów dla wysokich wartości ISO.

Alternatywa

Model EOS 450D oferuje niemal tak samo wysoką jakość obrazu, jest jednak nieco lepiej wyposażony i szybszy w trybie zdjęć seryjnych