Canon EOS 40D

Canon EOS 40D przekonuje do siebie bardzo wysoką jakością zdjęć, wyposażeniem i szybkością działania i jest najlepszą cyfrową lustrzanką za cenę poniżej 1000 euro.
Canon EOS 40D
Canon EOS 40D

Różnica między poprzednim modelem 30D a nowym 40D jest ogromna. Wykorzystano tu najnowsze zdobycze techniki: wyposażony w 10-megapikselową matrycę CMOS z systemem usuwania kurzu, 3-calowy wyświetlacz z funkcją Live-View i autofokus korzystający z 9 punktów krzyżowych 40D oferuje profesjonalne możliwości za pieniądze dostępne również dla ambitnych hobbystów (około 970 euro za aparat bez obiektywu).

Wysoka jakość obrazu

Chociaż matryca 40D posiada dokładnie tyle samo pikseli, co matryca tańszego 400D lub znacznie droższego 1D Mark III, sensory tych trzech aparatów znacznie się od siebie różnią. Pomiary laboratoryjne wykazały, że maksymalna rozdzielczość możliwa do uzyskania w 40D to 2034 x 2070 linii. To wynik zbliżony do poziomu 400D, do 1D Mark III sporo mu brakuje. Zmierzony poziom szumów (z wyłączoną funkcją optymalizacji obrazu) stawia 40D nawet nieco w tyle za 400D, jednak w praktyce poprawiony algorytm korygujący szumy pozwala mu odrobić straty i zyskać widoczną przewagę przy wyższych wartościach ISO. Również nowy tryb priorytetu wartości tonalnych okazuje się skuteczny, poprawiając oddanie detali w jasnych partiach fotografii. W ogólnej ocenie jakość obrazu nowej lustrzanki Canona jest bardzo dobra, lepsza niż w nowym modelu Sony Alpha 700, choć nieco gorsza niż we wprowadzonym ostatnio na rynek (i znacznie droższym) Nikonie D300.

Duża szybkość

Według informacji podanych przez producenta 40D potrafi robić zdjęcia seryjne z prędkością 6,5 klatki na sekundę (JPEG i RAW) – zmierzone w laboratorium 6 klatek na sekundę to nieco mniej, ale i tak więcej, niż oferują konkurenci w tej klasie cenowej: Sony Alpha 700 i Nikon D200. W tej kategorii dorównuje mu jedynie Nikon D300, jednak kosztem zmniejszonej ilości zdjęć możliwych do wykonania w jednej serii. Canon umożliwia zrobienie pod rząd 28 fotografii w formacie RAW lub 70 w formacie JPEG. Widać tu znaczną różnicę między 40D a typowo konstrukcjami typowo hobbystycznymi, np. 400D – większość niedrogich lustrzanek rejestruje serie zdjęć o połowę wolniej.

Idealna ergonomia

EOS 40D doskonale leży dłoni i nie jest ani za duży ani za mały, chociaż dość ciężki (body: 820 g). Wykonanie i jakość materiałów wykorzystanych do budowy odpornej na kurz i wilgoć obudowy są bardzo dobre. W sposobie obsługi (w tym w strukturze menu) widać pokrewieństwo z profesjonalnym modelem 1D Mark III – kombinacja pokrętła głównego i bocznego oraz mini-joysticka dobrze się sprawdza i umożliwia wygodne korzystanie ze wszystkich funkcji aparatu. Cieszy również ostry 3-calowy monitor, duży wyświetlacz informacyjny na górnej ściance aparatu oraz duży, jasny wizjer (możliwe jest skorzystanie z wymiennych matówek). Docenimy również funkcję LiveView z w pełni automatycznym autofokusem.

Canon EOS 40D to dobra, wszechstronna cyfrowa lustrzanka. Najbardziej zadowoli ona tych fotografów, którzy nie mogą pozwolić sobie na szalenie drogi profesjonalny sprzęt, a modele dla początkujących nie zaspokajają już ich potrzeb. 970 euro to uczciwa cena za szerokie możliwości oferowane przez ten aparat.

Alternatywa

Równie niedawno na rynku pojawił się należący do tej samej klasy aparat Sony Alpha 700, jeszcze lepiej wyposażony, ale przy tym nieco wolniejszy i droższy.