Nikon D700

Lustrzanki dla zawodowców są zazwyczaj duże i ciężkie, ale Nikon D700 to przykład mniejszego aparatu tego typu, choć oczywiście i tak większego i cięższego od konstrukcji amatorskich. Chociaż jego korpus jest solidny niczym szwajcarski sejf, w porównaniu z Nikonem D3 jest wręcz mały (niższy aż o ok. 3,5 cm) i lekki.
Nikon D700
Nikon D700

Serce aparatu to pełnoklatkowa matryca o zaskakująco niskiej efektywnej rozdzielczości – 12,1 mln pikseli. Inne aparaty tej klasy oferują nawet ponad 20 mln światłoczułych punktów, ale szczerze mówiąc, nie zawsze więcej znaczy lepiej. Z uwagi na zjawisko dyfrakcji i jakość dostępnej optyki osiągnięcie rezultatów lepszych niż realna rozdzielczość przekraczająca 10 mln pikseli i tak możliwe jest tylko z wykorzystaniem przysłon f/5,6-f/11, na dodatek wyłącznie w centrum kadru. Mniejsza rozdzielczość oznacza również większe poszczególne piksele, co przekłada się na niezwykle niski poziom szumów przy wysokich poziomach ISO czy dużą rozpiętość tonalną (w uzyskaniu tego ostatniego pomaga też 14-bitowe przetwarzanie danych). Na dodatek mniejsza rozdzielczość umożliwia szybszą obróbkę plików w aparacie, a więc poprawia cenną w zastosowaniach fotoreporterskich szybkostrzelność (5 kl./s, a z dołączonym gripem aż 8 kl./s).

Również pod względem ergonomii korpus Nikona D700 powinien służyć innym producentom za wzór, jak należy projektować aparaty. Wszystkie kluczowe funkcje zmienia się błyskawicznie za pomocą wyspecjalizowanych przycisków lub jednego z dwóch pokręteł. Do tego otrzymujemy czytelne, choć nieco przeładowane funkcjami menu.

Różnice między opisywanym aparatem a bardziej profesjonalnym i niemal dwa razy droższym modelem D3 są zaskakująco małe i – co ciekawe – nieraz wypadają na korzyść mniejszego korpusu. W D700 znajdziemy np. wbudowaną lampę błyskową, zaś matryca wyposażona jest w system samooczyszczania.

Mówiąc o jakości zdjęć rejestrowanych przez Nikona D700, łatwo można nadużyć słów rozpoczynających się od przedrostka “naj”. Jedne z najniższych poziomów szumów (w razie czego bez żadnych obaw możemy fotografować przy ISO 6400), jeden z najlepszych wyników w teście realnej rozdzielczości, jeden z najszybszych aparatów na rynku.