Sony Alpha 350

Funkcja Live View, czyli podgląd kadrowanego obrazu na wyświetlaczu, jest na wyposażeniu większości lustrzanek, które zostały wprowadzone do sprzedaży w ostatnim roku.
Sony Alpha 350
Sony Alpha 350

W większości przypadków nie nadaje się prawie do niczego.

W niektórych modelach nie działa na przykład system ustawiania ostrości, w innych w trakcie ogniskowania obraz znika na długo, a dopiero potem wykonane zostaje zdjęcie.

Tymczasem w Sony A350 po pierwsze obraz nie znika, po drugie ostrość ustawiana jest tak samo szybko jak podczas kadrowania za pomocą wizjera optycznego. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą ruchomego lustra w wizjerze, odbijającego obraz albo bezpośrednio do wizjera, albo do małej dodatkowej matrycy, która przenosi obraz na duży odchylany ekran LCD. Dzięki temu rozwiązaniu Live View działa tak, jak powinno.Sony A350 to także pierwsza, obok Pentaksa K20D, lustrzanka z matrycą wielkości APS-C

o rozdzielczości aż 14 mln pikseli. Czy przekłada się to na jakość zdjęć? Tak, ale tylko wtedy, gdy dysponujemy dobrymi obiektywami, zwłaszcza Zeissa.

Wygoda fotografowania

Dzięki skutecznemu Live View i odchylanemu ekranowi fotografowanie nową Alfą jest bardzo wygodne i może sprawić dużo radości. Ostrość ustawiana jest bardzo szybko, choć

w porównaniu z lustrzankami konkurencji, wykorzystującymi obiektywy z silniczkami ultradźwiękowymi – nadal minimalnie wolniej (i głośniej). Zaawansowani użytkownicy mogą narzekać na brak możliwości wstępnego podniesienia lustra (przydatnej podczas fotografowania z użyciem statywu) czy podglądu głębi ostrości. Także sama jakość wykonania powinna być nieco lepsza, bo korpus robi “plastikowe” wrażenie. Jak na 14-milionową matrycę, jeszcze lepsza mogłaby być też jakość zdjęć testowych.

Świetny tryb Live View w połączeniu z odchylanym ekranem znacznie poprawia wygodę fotografowania.

+ Szybkie ustawianie ostrości w trybie Live View, odchylany ekran, skuteczny system stabilizacji matycy.
–  Przeciętna rzeczywista rozdzielczość, dość wysokie szumy, słaba dynamika, brak funkcji wstępnego podniesienia lustra, nisko podnosząca się lampa.