Draytek Vigor 2110Vn

Router Vigor 2110Vn to najnowszy produkt firmy Draytek, dzięki niemu będziemy w stanie stworzyć bezpieczną, wydajną sieć WLAN i LAN. Router został wyposażony w dużą liczbę złączy, które między innymi pozwalają na podłączenie telefonów analogowych, dając możliwość wykorzystania telefonii VoIP.
Draytek Vigor 2110Vn

Złącza LAN o maksymalnej przepustowości 100Mb/s to słabe wyposażenie

Złącza LAN o maksymalnej przepustowości 100Mb/s to słabe wyposażenie

Nowy dość mocno zaawansowany router, którego białej obudowy nie da się przegapić w gąszczu urządzeń sieciowych. Posłuży on głównie do budowy sieci w małych i średnich firmach, ale w domu również powinien się sprawdzić. Działa bardzo stabilnie w każdym standardzie 802.11, będąc jednocześnie odpornym na zakłócenia z zewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość stworzenie aż czterech różnych, niezależnych  sieci bezprzewodowych, gdzie dla każdej będziemy w stanie zarządzać przepływem ruchu. Router pozwala na bardzo szeroką konfigurację prędkości pobierania i wysyłania danych dzięki systemowi QoS.

Prędkość transmisji bezprzewodowej dobra, ale poniżej 100Mb/s

Prędkość transmisji bezprzewodowej dobra, ale poniżej 100Mb/s

Dodatkowo router wyposażono w rozbudowany firewall. Pozwala to na zminimalizowanie możliwości ataku na naszą sieć z zewnątrz. Jego rozbudowany interfejs umożliwia zablokowanie stron internetowych o treściach, które np. będą szkodliwe dla dzieci. Dzięki zintegrowanej bramce VoIP można wykonywać połączenia z dwóch telefonów jednocześnie. Jest to doskonała rozwiązanie aby obniżyć rachunki telefoniczne. Na szczególną uwagę zasługuje interfejs obsługi w języku polskim i bardzo dobre wsparcie techniczne poprzez stronę internetową. Plusem w routerze jest dodatkowe oprogramowanie, pozwalające doskonale zarządzać siecią stworzona w oparciu o to urządzenie i jej zasobami. Dodatkowo urządzenie posiada możliwość podłączenia zewnętrznego modemu 3G i wykorzystania go jako alternatywnego dostępu do Internetu lub łącza zapasowego. Czynimy to podpinając modem do portu USB, który również może posłużyć do podłączenia drukarki sieciowej lub dysku twardego, którego zasoby będą udostępnione dla każdego użytkownika w sieci.

Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Duże zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jak widać router ten jest bardzo interesującym produktem, jednak ze względu na wysoką cenę raczej trudno polecać go do domu. W małej firmie powinien sprawdzić się doskonale.

Jarosław Niemyjski