Draytek Vigor 2820VSn

Wśród wielu modeli routerów nie różniących się wyposażeniem, a jedynie wyglądem, jeden zdecydowanie odstaje od ogółu. Po pierwsze urządzenie jest duże, po drugie jest bardzo zaawansowane, a po trzecie wyposażone zostało w bardzo dużą liczbę złączy zewnętrznych. Tym routerem jest Draytek Vigor 2820VSn.
Draytek Vigor 2820VSn

Złącza LAN o maksymalnej przepustowości 100Mb/s to słabe wyposażenie.

Złącza LAN o maksymalnej przepustowości 100Mb/s to słabe wyposażenie.

Na pierwszy rzut oka widać, że urządzenie to nie jest zwykłym routerem, który pozwoli jedynie na zbudowanie sieci LAN i WLAN w domu czy małej firmie. Chociaż nie ulega wątpliwości, że jest to możliwe. Na przednim panelu zostały umieszczone cztery porty Ehtrneth (trzy Fast Ethernet i jedno Gigabit Ethernet), złącze USB 2.0, dzięki któremu możemy udostępnić w sieci drukarkę lub zasoby dysku twardego, a ponadto podłączyć do niego modem 3G. Obok tych standardowych złączy, znajdziemy na panelu dodatkowo dwa gniazda WAN (Ethernet i ADSL 2/2+) oraz cztery złącza do podłączenia telefonów analogowych lub telefonów ISDN.

Szybkość transmisji bezprzewodowej jest dobra, ale poniżej 100Mb/s.

Szybkość transmisji bezprzewodowej jest dobra, ale poniżej 100Mb/s.

Po dostaniu się do panelu konfiguracyjnego oczom użytkownika ukaże się ogromna ilość parametrów, którymi można zarządzać. Zaczynając od tego, że mnogość zabezpieczeń jakie mamy do wykorzystania pozwoli na stworzenie naprawdę bezpiecznej sieci LAN i WLAN, poprzez system QoS umożliwiający precyzyjne zarządzanie ruchem w sieci, a kończąc na możliwości ustawienie kilku różnych sieci przewodowych i bezprzewodowych. Dodatkowo router pozwala na obsługę jednocześnie kilku telefonów VoIP oraz analogowych. Doskonałym narzędziem są filtry zawartości stron internetowych pozwalające na ograniczenie wyświetlania stron o danej treści oraz możliwość zablokowania ataków z zewnątrz. Chodzi tutaj o Ping of Death, SYN flood itp. 2820VSn ma bardzo rozbudowany system diagnostyczny pozwalający na sprawdzanie wydajności sieci, a także system logów pozwalający sprawdzić jakie operacje zostały wykonane na routerze.

Duże zapotrzebowanie na energię. To z pewnością nie jest zaleta.

Duże zapotrzebowanie na energię. To z pewnością nie jest zaleta.

Niestety obsługa Vigor’a 2820VSn wymaga sporej wiedzy na temat sieci. Pomocny na pewno będzie polski firmware możliwy do zainstalowaniu w urządzeniu, jak i obszerna instrukcja obsługi i pomoc kontekstowa. Pomoże też bardzo dobre wsparcie techniczne ze strony producenta. Testowany model ze względu, że jest dość kosztownym urządzeniem jest dostępny w naszym kraju na zamówienie, a jego funkcjonalność i wyposażenie na pewno skusi niektórych użytkowników.

Jarosław Niemyjski