Nowoczesne napędy DVD dzięki morskim skorupiakom

Lepsze napędy optyczne dzięki żyjątkom z Wielkiej Rafy Koralowej? To całkiem możliwe. Naukowcy chcą wykorzystać "technologię" oczu ustonogich do produkcji urządzeń optycznych.

Naukowcy z uniwersytetu w Bristol odkryli dość ciekawe właściwości oczu ustonogich, które chcą wykorzystać do produkcji lepszych pamięci optycznych. Jak się okazuje, żyjątka mieszkające na Wielkiej Rafie Koralowej są w stanie dostrzec aż 12 podstawowych kolorów (dla porównania, ludzkie oko dostrzega 3), dzięki czemu rejestrują wielobarwne, trójwymiarowe obrazy. Co więcej, ich oczy konwertują światło w taki sposób, że może ono być przechowywane i odzyskiwane. Jak nietrudno się domyślić, ta „technika” jest bardzo pomocna przy projektowaniu nowych napędów optycznych i poszerzenia ich możliwości. Być może napędy przyszłości będą korzystać właśnie z wiedzy zdobytej dzięki ustonogim.

0
Źródło: Telegraph.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.