Polska wersja Google Flu Trends pozwala obserwować aktywność wirusa grypy na świecie i w Polsce

Zbiorcze dane z wyszukiwań internetowych uzupełniają wiedzę epidemiologiczną i pomagają zabezpieczyć się przed chorobą.

Google Flu Trends, narzędzie, które pozwala oszacować w czasie niemal rzeczywistym aktywność wirusa grypy w danym kraju, a ponadto zapewnia wczesne ostrzeżenie przed nowymi epidemiami, jest teraz dostępne w Polsce.

Każdego roku w sezonie grypowym wzrasta liczba zapytań dotyczących tej choroby. Flu Trends to model oparty na historycznych wzorcach wyszukiwania w Internecie, przyrównanych do publicznych danych sieci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Center for Disease Prevention and Control – ECDC). Flu Trends jest w stanie szacować poziom aktywności wirusa grypy w dowolnie wybranym okresie. W tradycyjnych metodach śledzenia grypy, takich jak ankietowanie lekarzy i pacjentów, gromadzenie i publikowanie danych zajmuje od jednego do dwóch tygodni, natomiast wpisywane do Google hasła wyszukiwania mogą pokazać odzwierciedlenie aktywności wirusa grypy w danym rejonie niemal w czasie rzeczywistym.

Serwis Google Flu Trends, dostępny od dziś w sumie w 20 krajach i 40 językach, znajduje się pod adresem: http://www.google.org/flutrends

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.