PQI X25-M 6526-080GR101B 80 GB

Firma PQI wprowadziła do swojej oferty nośników pamięci nowe modele dysków SSD o oznaczeniu X25-M. Są to 2,5-calowe dyski SATA o przepustowości 300 MB/s. Jak sama nazwa wskazuje PQI X25-M to wynik współpracy firmy PQI i Intela, który w całości produkuje swoje nośniki (chipy i kontrolery).
PQI X25-M 6526-080GR101B 80 GB

Średni zapis dobry, lecz jak widać OCZ i Super Talent są dużo szybsze.

Średni zapis dobry, lecz jak widać OCZ i Super Talent są dużo szybsze.

Seria X25-M obejmuje dyski o dwóch pojemnościach 80 i 160 GB. Są to pamięci typu MLC (Multi Level Cell) wspomagane przez niezbyt duży 16 MB bufor. Testowany model 80 GB wygenerował oczywiście wyniki porównywalne do tych uzyskanych wcześniej przez bliźniacze modele Intel X25-M i Kingston SSDNow M. W aplikacji HD Tach 3.0 dysk osiągał średnią szybkość 211 MB/s podczas odczytu i 78,2 MB/s podczas zapisu. Jak widać na zestawieniu wyników dyski konkurencji z kontrolerami Indilinx podczas odczytu są porównywalne z Intelem. Jednak podczas zapisu wykazują się dużo większą szybkością osiągając nawet 192 MB/s (OCZ Vertex).

Najlepszy wynik w benchmarku PCMark Vantage.

Najlepszy wynik w benchmarku PCMark Vantage.

W aplikacji PCMark05 HDD Score X25-M osiągał wynik 32091 punktów, czyli ponad 5000 pkt mniej niż OCZ Vertex i Super Talent UltraDrive ME. W PCMark Vantage pod Vistą (32-bitową) otrzymał 25980 pkt. i był o 1000 pkt. lepszy od wcześniej wspomnianych. Tak jak Vertex i UltraDrive ME, tak też PQI przekroczył pułap 8000 [IOPS] operacji wejścia/wyjścia na sekundę podczas odczytu. Ten parametr jest w dyskach z czołówki rankingu bardzo zbliżony. Różnicę stanowi liczba IOPS-ów podczas zapisu. Średnia wyliczona na podstawie wyników kopiowania bloków wielkości 512, 2048 i 4096 bajtów jest w dyskach z kontrolerem Intela kilkukrotnie wyższa. Taką różnicę odczuć mogą jednak np. administratorzy serwerów obsługujących złożone bazy danych. Przeciętny użytkownik domowy używając, któregokolwiek z dysków z czołówki ma duży zapas “mocy przerobowych”. Dla porównania można sprawdzić ilość [IOPS] podczas zapisu dysków z dolnej części rankingu. Często, nie przekraczają 10 [IOPS].

Liczba operacji IOPS podczas zapisu potrafi pokazać, ile jest wart dany nośnik SSD.

Liczba operacji IOPS podczas zapisu potrafi pokazać, ile jest wart dany nośnik SSD.

Bardzo dobrze wypadł pomiar zużycia energii. Średnio urządzenie zużywa zaledwie 1,1 W energii. Jednak niskie zużycie to zaleta wszystkich dysków SSD, podobnie jak brak emisji hałasu. Dysk nie nagrzewał się nadmiernie. Po 30 minutach pracy w zamkniętej obudowie PC (będąc w ciągłym trybie odczytu) obudowa nośnika nagrzała się do temperatury 40°C. W podsumowaniu SSD X25-M otrzymuje wysoką ocenę.

Arek Uriasz