Toshiba StorEart HDDR500E04ER 500GB

Na rynek trafiła nowa seria 2,5-calowych, mobilnych dysków Toshiby. Nazwa serii jest grą słów Stor E art, którą można tłumaczyć jako sztukę przechowywania. Jednocześnie E art. to odniesienie do zbiorów elektronicznych dóbr kulturowych (zdjęć, filmów, muzyki), czyli wskazanie przeznaczenia nośnika. W serii są dostępne modele 250, 320, 500 i 640 GB o różnej kolorystyce odpowiadającej pojemności.
Toshiba StorEart HDDR500E04ER 500GB

Toshiba StorEart oferuje krótki czas dostępu.

Toshiba StorEart oferuje krótki czas dostępu.

Estetyczna obudowa wykonana jest z czarnego plastiku o wysokim połysku od frontu ozdobionym kolorową wstawką. Wyposażono ją w gumowe podstawki, by nie ślizgała się po podłożu oraz złącze USB 2.0, przez które dysk komunikuje się i jest zasilany. Stan pracy wskazuje maleńka nieprzeszkadzająca dioda LED. Wewnątrz pracuje dwutalerzowy dysk SATA 3.0 Gb/s Toshiba MK5055GSX. Nośnik pracuje z prędkością 5400 obr./min wspomagany przez 8-megabajtowy bufor. MK5055GSX to dysk wyposażony w czujnik ruchu (Free Fall Sensor), co zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki informacji z czujnika, system antywstrząsowy skutecznie reaguje parkując głowice, chroniąc je w ten sposób, podobnie jak powierzchnię talerzy przed uszkodzeniem wynikającym np.: z nagłego zderzenia z podłożem.

Średni transfer podczas zapisu na wysokim jak dla USB 2.0 poziomie.

Średni transfer podczas zapisu na wysokim jak dla USB 2.0 poziomie.

W testach wydajności Toshiba osiągała przyzwoite wyniki jak na dysk z interfejsem USB 2.0, umożliwiając codzienne korzystanie z nośnika. W aplikacji HD Tach 3.0 twardziel osiągał średnie prędkości odczytu i zapisu na poziomie 31 i 28,7 MB/s przy ms czasie dostępu wynoszącym 18 ms. Podczas pomiaru rzeczywistego transferu stoperem, maksymalne prędkość odczytu to 29,9 MB/s, a zapisu 27,2 MB/s. W programie PCMark05 HDD Score dysk uzyskał 3139 pkt. Obudowa dysku nagrzewa się nieznacznie, do temperatury maksymalnej 34°C. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej HDDR500E04ER generował maks. hałas rzędu 24,2 dB (0,4 sona) w trybie odczytu, czyli jest niemal niesłyszalny. Do dysku dołączono oprogramowanie m.in.: do backupu, ochrony hasłem i szyfrowania: NTI Backup Now EZ (Windows) i NTI Shadow 4 (Mac) oraz skaner antywirusowy McAffee Antivirus.

W PC Mark05 HDD Score StorEart dobrze wypunktowany.

W PC Mark05 HDD Score StorEart dobrze wypunktowany.

Porównując nową 500-tkę Toshiby do poprzedniej wersji HDDR500E03E można zauważyć, że jest cichsza, mniej się nagrzewa i ma równie ładny wzór na obudowie. Niestety oferuje gorszą we wszystkich testach wydajność. Gdyby nie czujnik ruchu podnoszący bezpieczeństwo można by rzec, że wykonano krok wstecz.

Arek Uriasz