Telewizory posiadają po pięć głośników z maksymalną mocą 15 W na dwa kanały

Wyświetlacz LCD oparty na systemie pięciu kolorów.

Czerwony, zielony i niebieski - te kolory odwzorowywały dotychczas wszystkie barwy w ekranach LCD. Teraz, dołączają do nich również kolory niebieskozielony (C) i żółty (Y).

Szafirowa zieleń morza, iskrzące złoto instrumentów dętych, szkarłat róż – ludzkie oko ma umiejętność postrzegania i rozróżniania nawet najsubtelniejszych odcieni. Dzięki temu nasze otoczenie jawi się jako złożona i unikalna kombinacja barw. Korporacja Sharp właśnie opracowała technologię, która pozwala na odwzorowanie tego szerokiego spektrum barw na ekranie LCD.

Struktura pikseli paneli nowego typu jest oparta na pięciu kolorach, zamiast, jak to było dotychczas, na trzech. Stało się to dzięki dodaniu koloru niebieskozielonego (ang. Cyan) (C) i żółtego (Y) do trzech podstawowych: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Kombinacja ta obejmuje dodatkowe barwy rozróżniane przez ludzkie oko i poszerza gamę kolorów możliwą do uzyskania na ekranie.

Nowy wyświetlacz LCD Sharp może odwzorować 99 procent rzeczywistych kolorów powierzchni. Dla przypomnienia, tylko 35 do 60 procent odcieni może zostać odwzorowanych przy użyciu standardowego systemu RGB. Zwłaszcza kolor niebieskozielony, który w naturze występuje jako kolor nieba, wody i lodu, a powstaje w wyniku specyficznego załamania światła, mógł być poprzednio z trudnością wyświetlany w tradycyjnym systemie RGB.

Opracowany prototyp wykorzystuje tzw. technologię Multi-Primary Colour, jako że schemat odwzorowywania barw oparty na pięciu kolorach RGBCY wymaga specjalnych układów elektrycznych. Technologia ta jest również bardziej przyjazna środowisku – dzięki niej system podświetlenia może być używany bardziej efektywnie, dając oszczędność energii.

Firma Sharp jest obecnie zaangażowana w dalszą optymalizację działania nowego typu wyświetlacza i takie udoskonalenie produktu, aby mógł on zostać wprowadzony na rynek. Japoński producent planuje wyposażyć w nowy typ paneli zarówno monitory do użytku profesjonalnego, jak i domowe telewizory LCD.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.