Dzięki decyzji ICANN, nasze polskie nazwy domen zyskają takie znaki, jak 'ą', 'ę' czy 'ć'

Egipt tworzy pierwszą arabską nazwę domeny

Zapowiedź pierwszej egipskiej nazwy domeny jest następstwem decyzji Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN), która zatwierdziła możliwość wykorzystania liter spoza łacińskiego alfabetu, przy tworzeniu adresów internetowych. Pierwszą domeną wysokiego poziomu jest słowo wymawiane jako „masr”, co po arabsku oznacza „Egipt”.

Sam Jerry Yang, współtwórca Yahoo!, podczas spotkania Internet Governance Forum w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh, powiedział, że na świecie jest ponad 300 milionów osób władających językiem arabskim, a w Internecie niespełna 1 procent materiałów występuje w tym języku. 15 milionów Egipcjan (z 80 milionów populacji) korzysta z Internetu, który jednak jest ściśle kontrolowany i cenzurowany. Do tego stopnia, że zdarzają się tam aresztowania i tortury młodych blogerów.

Tym bardziej jest to spore osiągnięcie. Mowa o pierwszej egipskiej nazwie domeny. Egipt jest bowiem jednym z wrogów Internetu – przekonuje Reporters Sans Frontieres, zajmująca się zwalczaniem cenzury.