Dzięki decyzji ICANN, nasze polskie nazwy domen zyskają takie znaki, jak 'ą', 'ę' czy 'ć'

Egipt tworzy pierwszą arabską nazwę domeny

Egipt uruchamia pierwszą internetową nazwę domeny, która korzysta z arabskich znaków. Było to możliwe dzięki decyzji instytucji ICANN o dopuszczeniu niełacińskich znaków w nazwach domen.

Zapowiedź pierwszej egipskiej nazwy domeny jest następstwem decyzji Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN), która zatwierdziła możliwość wykorzystania liter spoza łacińskiego alfabetu, przy tworzeniu adresów internetowych. Pierwszą domeną wysokiego poziomu jest słowo wymawiane jako „masr”, co po arabsku oznacza „Egipt”.

Sam Jerry Yang, współtwórca Yahoo!, podczas spotkania Internet Governance Forum w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh, powiedział, że na świecie jest ponad 300 milionów osób władających językiem arabskim, a w Internecie niespełna 1 procent materiałów występuje w tym języku. 15 milionów Egipcjan (z 80 milionów populacji) korzysta z Internetu, który jednak jest ściśle kontrolowany i cenzurowany. Do tego stopnia, że zdarzają się tam aresztowania i tortury młodych blogerów.

Tym bardziej jest to spore osiągnięcie. Mowa o pierwszej egipskiej nazwie domeny. Egipt jest bowiem jednym z wrogów Internetu – przekonuje Reporters Sans Frontieres, zajmująca się zwalczaniem cenzury.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.