Fujitsu LifeBook P3110

Coraz częściej użytkownicy przenośnych komputerów mają dylemat w wyborze. Pytanie często brzmi:  czy wybrać netbooka czy notebooka? Za tymi pierwszymi przemawia fakt, że są małe i lekkie. Zaletą notebooków jest wydajność, ale są one zdecydowanie większe i cięższe. Produktem pośrednim pomiędzy tymi dwoma rodzajami komputerów przenośnych jest niewątpliwie nowy notebook Fujitsu. Model Lifebook P3110 o wadze ok. 1,5 kilograma oraz matrycą o przekątnej 11,6″.
Fujitsu LifeBook P3110

Wydajność karty graficznej na niskim poziomie. Nie pozwoli ona poszaleć z aplikacjami 3D.

Wydajność karty graficznej na niskim poziomie. Nie pozwoli ona poszaleć z aplikacjami 3D.

Urządzenie swoimi wymiarami jak najbardziej pasuje wyglądem i wielkością do netbooków. Podkreśla to brak napędu optycznego w produkcie, ale reszta wyposażenia zdecydowanie temu zaprzecza. Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M to podzespoły zazwyczaj spotykane w notebookach. Nie przeszkodziło to firmie Fujitsu zmieścić wszystko w małej obudowie. P3110 wygląda elegancko, a jego wielkość i waga pozwolą na swobodne podróżowanie i pracę.

Niska wydajność urządzenia, spowodowana zastosowaniem procesora o niskim taktowaniu.

Niska wydajność urządzenia, spowodowana zastosowaniem procesora o niskim taktowaniu.

Jeśli chodzi o wykonywanie codziennej pracy, to pomogą użytkownikowi nie tylko wydajne podzespoły. Duże znaczenie mam tutaj czas pracy na bateriach, oraz moduły służące do komunikacji bezprzewodowej (Wi-Fi 802.11n oraz Bluetooth). Dla zwolenników łączy kablowych zastosowanie złącza LAN o przepustowości 100 Mb/s, które może nie jest szczytem marzeń ale w zupełności wystarczy. Urządzenie to również może posłużyć do rozrywki. Karta graficzna zastosowana w tym modelu pozwoli na odtworzenie filmu w rozdzielczości 720p, ale oglądanie go na ekranie o przekątnej 11,6″ może być uciążliwe. Wspomniany wyżej czas pracy na akumulatorze P3110 ma imponujący. Działanie bez przerwy przez prawie osiem godzin wystarczy na cały dzień pracy z urządzeniem, ale pod warunkiem, że będziemy korzystać z profilu oszczędzającego energię.

Długi czas pracy na baterii. Zasilacz czasami można zostawić w domu.

Długi czas pracy na baterii. Zasilacz czasami można zostawić w domu.

Niestety oprócz trzech portów USB, czytnika kart i złącza D-Sub notebook ten nie może się pochwalić dodatkowymi złączami. Zabrakło tu ewidentnie złącz typu HDMI lub e-Sata, które stają się standardem nawet w mniejszych urządzeniach. Jest jeszcze jeden dość znaczny minus tego urządzenia. Przy całej jego mobilności i długim czasie pracy na baterii całokształt burzy nieco cena, która w dniu testu wynosiła ok. 3700 złotych. Pod tym względem zdecydowanie ustępuje netbookom.

Jarosław Niemyjski