Fujitsu LifeBook P3110

archiwum
Niewielki notebook, który bardzo długo pracuje na baterii. Osiem godzin ciągłej pracy w trybie oszczędzania wystarczy na cały roboczy dzień. Wagę około 1,5 kg i niewielkie wymiary docenią wszyscy pracujący w podróży. Spora paleta dostępnych kolorów obudowy pozwoli choć trochę wyróżnić się na tle

Coraz częściej użytkownicy przenośnych komputerów mają dylemat w wyborze. Pytanie często brzmi:  czy wybrać netbooka czy notebooka? Za tymi pierwszymi przemawia fakt, że są małe i lekkie. Zaletą notebooków jest wydajność, ale są one zdecydowanie większe i cięższe. Produktem pośrednim pomiędzy tymi dwoma rodzajami komputerów przenośnych jest niewątpliwie nowy notebook Fujitsu. Model Lifebook P3110 o wadze ok. 1,5 kilograma oraz matrycą o przekątnej 11,6″.

Wydajność karty graficznej na niskim poziomie. Nie pozwoli ona poszaleć z aplikacjami 3D.

Wydajność karty graficznej na niskim poziomie. Nie pozwoli ona poszaleć z aplikacjami 3D.

Urządzenie swoimi wymiarami jak najbardziej pasuje wyglądem i wielkością do netbooków. Podkreśla to brak napędu optycznego w produkcie, ale reszta wyposażenia zdecydowanie temu zaprzecza. Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M to podzespoły zazwyczaj spotykane w notebookach. Nie przeszkodziło to firmie Fujitsu zmieścić wszystko w małej obudowie. P3110 wygląda elegancko, a jego wielkość i waga pozwolą na swobodne podróżowanie i pracę.

Niska wydajność urządzenia, spowodowana zastosowaniem procesora o niskim taktowaniu.

Niska wydajność urządzenia, spowodowana zastosowaniem procesora o niskim taktowaniu.

Jeśli chodzi o wykonywanie codziennej pracy, to pomogą użytkownikowi nie tylko wydajne podzespoły. Duże znaczenie mam tutaj czas pracy na bateriach, oraz moduły służące do komunikacji bezprzewodowej (Wi-Fi 802.11n oraz Bluetooth). Dla zwolenników łączy kablowych zastosowanie złącza LAN o przepustowości 100 Mb/s, które może nie jest szczytem marzeń ale w zupełności wystarczy. Urządzenie to również może posłużyć do rozrywki. Karta graficzna zastosowana w tym modelu pozwoli na odtworzenie filmu w rozdzielczości 720p, ale oglądanie go na ekranie o przekątnej 11,6″ może być uciążliwe. Wspomniany wyżej czas pracy na akumulatorze P3110 ma imponujący. Działanie bez przerwy przez prawie osiem godzin wystarczy na cały dzień pracy z urządzeniem, ale pod warunkiem, że będziemy korzystać z profilu oszczędzającego energię.

Długi czas pracy na baterii. Zasilacz czasami można zostawić w domu.

Długi czas pracy na baterii. Zasilacz czasami można zostawić w domu.

Niestety oprócz trzech portów USB, czytnika kart i złącza D-Sub notebook ten nie może się pochwalić dodatkowymi złączami. Zabrakło tu ewidentnie złącz typu HDMI lub e-Sata, które stają się standardem nawet w mniejszych urządzeniach. Jest jeszcze jeden dość znaczny minus tego urządzenia. Przy całej jego mobilności i długim czasie pracy na baterii całokształt burzy nieco cena, która w dniu testu wynosiła ok. 3700 złotych. Pod tym względem zdecydowanie ustępuje netbookom.

Jarosław Niemyjski

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.