Intel Core i7-960

Do naszego laboratorium trafił najnowszy model procesora z serii Core i7-900 – Intel Core i7-960, którego konstrukcja bazuje na rdzeniu Bloomfield. Jego budowa niczym nie odbiega od wcześniejszych układów z tej rodziny. Procesor wyposażony jest w cztery rdzenie, które wykorzystują technologię Hyper-Threading oraz Turbo Boost. Dzięki temu może on przetwarzać dane w ośmiu wątkach jednocześnie, lub mocno przyśpieszyć przy braku obciążenia wszystkich rdzeni.
Intel Core i7-960

W Cinebench R10 nowy Core i7 nie daje szans konkurentom.

W Cinebench R10 nowy Core i7 nie daje szans konkurentom.

Nowa 960-ka ma również zintegrowany trzykanałowy kontroler pamięci DDR3 oraz korzysta z szyny QPI (QuickPath Interconnect). Taktowanie zegara wynosi 3,2 GHz czyli tyle samo ile w pierwszym model z serii Extreme Edition – Core i7-965. Jest to obecnie najszybszy model procesora ze złączem LGA1366, który ma zablokowany mnożnik.

Kompresja wideo to dla Intela żaden problem. Układ znów nie ma sobie równych.

Kompresja wideo to dla Intela żaden problem. Układ znów nie ma sobie równych.

Jego wydajność jest zbliżona do modelu z odblokowanym mnożnikiem, natomiast zaletą jest dużo bardziej atrakcyjna cena. W porównaniu do wolniejszego modelu Core i7-950 szybszy o 133 MHz zegar daje ok. 2-procentowy przyrost wydajności szczególnie w aplikacjach wykorzystujących wielowątkowość, w szczególności różnego rodzaju kompresji obrazu i dźwięku. Ponieważ cena obydwu modeli jest zbliżona warto zainteresować się szybszą 960-ką.

W PCMark Vantage nowy Core i7 zrównuje się z Phenomem II X4.

W PCMark Vantage nowy Core i7 zrównuje się z Phenomem II X4.

Wysokie osiągi jakie oferuje nowy Core i7 ze złączem LGA1366 zadowolą nie tylko zapalonych graczy ale przede wszystkim tych, którzy zajmują się profesjonalnie wszelkimi aplikacjami gdzie wykorzystywana jest wielowątkowość. Osiem wątków jednocześnie przy tak wysokim zegarze sprawia że dane przetwarzane są w błyskawicznym tempie. A przy bardzo dużej ilości pracy nawet kilku procentowy przyrost wydajności ma nieocenione znaczenie. Efekt skali daje prawdziwy wymiar wartości i opłacalności zastosowania tak wydajnych i niestety drogich procesorów.

Karol Kulas