LaCie StARCK Mobile 320GB 301891

Znana z szerokiej gamy dysków zewnętrznych, których charakterystyczną cechą jest oryginalny wygląd, francuska firma LaCie zaprezentowała kolejną, jak zawsze niepowtarzalną serię. Tym razem seria nośników o wielkości 2,5 i 3,5-cala została zaprojektowana i nazwana nazwiskiem cenionego, francuskiego architekta i twórcy wzornictwa Philippe Starck’a. Starck jest bardzo wszechstronnym artystą – projektuje ubrania, meble, lampy, urządzenia AGD, opakowania na żywność, łazienki, pojazdy, architekturę miejską, budynki i wiele innych. Jego autorstwa są m.in.: takie projekty jak meble dla prezydenta Francji Francois Mitterranda, motocykl Aprilla 6.5 czy telewizory Thomson.
LaCie StARCK Mobile 320GB 301891

Wszystkie prezentowane modele oferują podobny czas dostępu.

Wszystkie prezentowane modele oferują podobny czas dostępu.

Seria StARCK jest oferowana w dwóch wersjach. 3,5-calowej Desktop obejmującej pojemności 1 i 2 TB, oraz 2,5-calowej Mobile, w której są dyski 320 i 500 GB. Do testów otrzymaliśmy nośnik StARCK Mobile 320 GB.

Za wyjątkiem dysków Prestigio i PQI średni transfer zapisu jest wyższy niż u konkurencji.

Za wyjątkiem dysków Prestigio i PQI średni transfer zapisu jest wyższy niż u konkurencji.

Obudowa dysku wykonana jest z jednej bryły, wyeliminowane zostały z niej wszelkie elementy mogące się złamać, ukruszyć, odkręcić itd. Do jej wykonania użyto aluminium o grubości 2 mm, co w znacznym stopniu zabezpiecza dysk twardy będący wewnątrz aluminiowego płaszcza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Komunikacja i zasilanie odbywa się przez zintegrowany z obudową kabel USB. Wewnątrz obudowy pracuje dysk SATA 3.0 Gb/s Samsunga z najnowszej, mobilnej rodziny SpinPoint M7. Za sprawą ograniczonych możliwości interfejsu USB 2.0 jego wydajność nie jest w pełni wykorzystywana, podobnie jak w innych nośnikach tej klasy. Talerze Samsunga wirują z prędkością 5400 obr./min, pracę wspomaga bufor pamięci podręcznej o pojemności 8 MB. Z pojemności 320 GB, po sformatowaniu do dyspozycji użytkownika pozostaje 298 GB przestrzeni użytkowej. Dysk nie należy do najlżejszych, waży 358 g.

W PCMark05 HDD Score dysk StARCK jest wysoko punktowany.

W PCMark05 HDD Score dysk StARCK jest wysoko punktowany.

W testach wydajności nośnik LaCie osiągał przyzwoite jak na dysk USB wyniki, średnie prędkości transferu danych podczas odczytu i zapisu były na poziomie: 32,5 i 28,9 MB/s przy czasie dostępu 17,3 ms (HD Tach). W programie PCMark05 HDD Score dysk uzyskał bardzo dobry wynik – 3147 pkt. Aluminiowa obudowa znakomicie odprowadza ciepło, osiągając dzięki temu temperaturę maksymalną wysokości zaledwie 34°C. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej StARCK generował maksymalny hałas na poziomie 25,1 dB (0,5 sona) w trybie odczytu, czyli nie jest hałaśliwy. Zużywa niedużo energii. Podczas odczytu potrzebuje tylko 2,6 W, a w trybie jałowym 1,9 W. W komplecie użytkownik otrzymuje także oprogramowanie do backupu(Genie Backup Assistant).

Tak jak poprzednie serie dysków LaCie, tak również StARCK jest nośnikiem dla osób ceniących sobie niebanalny wygląd i ciekawą formę przedmiotów w swoim otoczeniu. Cena dysku jest niewygórowana.

Arek Uriasz