Windows Azure, czyli Microsoft w chmurach

Microsoft uruchamia usługę Azure Cloud

Microsoft wreszcie uruchamia swoją długo wyczekiwaną platformę Windows Azure, zaprojektowaną w oparciu o model przetwarzania w chmurze. Usługa ruszy 1 stycznia 2010 roku.

Windows Azure to usługa opracowana przez Microsoft, zapewniająca wsparcie dla programistów przy budowaniu aplikacji nowej generacji, które sięgną z „chmury” do rozbudowanych centrów danych, oferując nowe usługi zarówno w zakresie komputerów, Internetu i telefonów. Po raz pierwszy platforma została zaprezentowana w październiku 2008 roku, ale od tego czasu pozostała w fazie technology preview. Teraz, wreszcie trafi ona do użytkowników. Start usługi przewidziano na 1 stycznia 2010 roku. Korzystanie z platformy w pierwszym miesiącu będzie darmowe, a opłaty będą pobierane od lutego. Platforma Azure dostarczy nie tylko miejsce w Sieci do przechowywania danych, ale również posłuży programistom jako internetowa platforma programistyczna, do tworzenia oprogramowania. Obecny jest również podsystem o nazwie kodowej Dallas – to internetowy targ, na którym będzie można dostać publiczne i komercyjne dane.

W przeciwieństwie do wielu stosowanych dziś rozwiązań opartych na serwisach, platforma Azure Services Platform oferuje programistom duża elastyczność i możliwość stworzenia aplikacji, które wykorzystują posiadane przez nich umiejętności, narzędzia i technologie, takie jak np. Microsoft NET i Visual Studio.

Programiści mogą również korzystać z szerokiego wyboru narzędzi i technologii komercyjnych oraz rozwiązań open-source, mając dostęp do serwisów Azure z wykorzystaniem standardów internetowych HTTP, REST, WS czy AtomPub.

Kluczowe elementy platformy:

  • Windows Azure dla hostingu i zarządzania serwisem, obliczeń i pracy w Sieci
  • Microsoft SQL Services dla szerokiego zakresu usług związanych z bazami danych i raportowaniem
  • Microsoft.NET Services wykorzystujące usługi wdrożenia znanego systemu.NET wraz z jego elementami typu workflow czy access control
  • Live Services jednolity sposób przechowywania, dzielenia się czy synchronizacji dokumentów, obrazów, plików i informacji w komputerach PC, telefonach, aplikacjach PC i na stronach internetowych
  • Microsoft SharePoint and Dynamics CRM Services dla kontentu biznesowego, współpracy i szybkiego opracowywania rozwiązań w „chmurze”

Ceny:

Za usługę internetowego dysku będzie trzeba oczywiście zapłacić. Cena to 15 centów/miesięcznie za każdy Gigabajt miejsca w Sieci. Maksymalnie można wykorzystać przestrzeń 50 GB.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.