Microsoft czuje się na tyle pewnie, że nie przeszkadza mu ingerencja w jego produkty na rzecz konkurencji

Miller: „Sudo i patent Microsoftu to dwie odrębne funkcje”

Patent Microsoftu, który z pozru obejmuje funkcjonalność uniksowego "sudo", w rzeczywistości dotyczy czegoś innego. Tak przynajmniej dowodzi Todd Miller, który się opiekuje tą funkcją.

Patent 7,617,530 opisuje oprogramowanie systemowe, które „prezentuje interfejs użytkownikowi wtedy, gdy zostanie uruchomiony wątek, który wymaga większych uprawnień, niż aktywne konto użytkownika”. Ów interfejs przewiduje „pole, gdzie można wpisać nazwę użytkownika z wyższymi uprawnieniami i jego hasło”. Zdaniem niektórych, patent Microsoftu to nic innego, jak uniksowe sudo, które obecne jest już od dekad w tej rodzinie systemów.

Todd Miller, opiekun sudo, ma jednak inną opinię. – Otrzymuję mnóstwo pytań na temat amerykańskiego patentu 7,617,530, który, zdaniem niektórych, opisuje sudo. Ja uważam inaczej. Sudo nie działa w opisany sposób. Jeżeli polecenie jest wywoływane przez sudo, użytkownik ją wykonuje z innego konta. Mechanizm opisany w patencie wykrywa, że dana aplikacja wymaga wyższych uprawnień i prezentuje listę użytkowników, którzy takie uprawnienia mają – komentuje Miller.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.