Naukowcy bliscy zbudowania komputera imitującego ludzki mózg

Superkomputery radzą sobie z ilością obliczeń niewyobrażalną dla człowieka. Wciąż jednak nie potrafią funkcjonować tak jak ludzki mózg. Naukowcy z Doliny Krzemowej są jednak bliscy rozwiązania tego problemu.

Grupa naukowców z IBM-a, Almaden Research Lab, Berkeley National Laboratory i paru innych mniejszych firm z Kalifornii poinformowali na konferencji prasowej, ze są bliscy opracowania zupełnie nowego komputera – takiego, którego sprzęt i oprogramowanie ma w idealny sposób naśladować to, co dzieje się w naszych głowach.

Już teraz naukowcy posiadają model komputera, który dokładnie odzwierciedla mózg kota. Zapowiedzieli, że celem ostatecznym jest imitacja ludzkiego mózgu. Inżynierowie sami przyznają, że do tak złożonego systemu mają jeszcze daleką drogę, ale zapewniają, że już wiedzą jak to osiągnąć. Obecnie funkcjonujący model odpowiada systemowi nerwowemu o pojemności miliarda neuronów i trylionowi synaps.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.