OCZ Agility OCZSSD2-1AGT30G 30 GB

Do testów otrzymaliśmy najmniejszy nośnik SSD z rodziny Agility, która obejmuje modele o pojemności 30, 60 i 120 GB. Napęd o oznaczeniu OCZSSD2-1AGT30G jest modelem 30 GB, który po sformatowaniu udostępnia użytkownikowi 29,8 GB przestrzeni na dane. Agility wykorzystuje pamięci NAND flash MLC (Multi Level Cell). Urządzenie wyposażone zostało w 64-megabajtowy bufor pamięci podręcznej oraz złącze SATA II 300 MB/s. Dzięki użyciu kontrolera firmy Indilinx Barefoot dysk osiąga w testach niezłe średnie transfery danych podczas odczytu i zapisu. Nie jest to jednak napęd tak wydajny jak OCZ Vertex 30GB, nie oferuje również dużej liczby operacji wejścia/wyjścia [iops] jak bezpośredni konkurent Kingston 40 GB.
OCZ Agility OCZSSD2-1AGT30G 30 GB

Najszybszy średni transfer podczas odczytu oferuje Ultra Drive ME, Agility niedużo wolniejszy.

Najszybszy średni transfer podczas odczytu oferuje Ultra Drive ME, Agility niedużo wolniejszy.

Zapewne odezwą się głosy, że taka pojemność to zbyt mało. Owszem mało, ale warto. Windows 7, do tego lekki soft użytkowy i wystarczy by cieszyć się szybkością pracy komputera niedostępną dla tradycyjnych dysków magnetycznych. Zgodzić się można z tym że, dla użytkowników bardziej zaawansowanych aplikacji i graczy dysk będzie zbyt mały. Oczywiście SSD ma zapewnić szybką pracę systemu i programów, zastępując dysk magnetyczny, który jednak doskonale sprawdzi się jako tani magazyn danych (kopii zapasowych, zdjęć, projektów, muzyki, filmów itd.), wewnętrzny w lub zewnętrzny (jak wygodniej).

Podczas zapiswania danych najszybszy jest Vertex, także firmy OCZ

Podczas zapiswania danych najszybszy jest Vertex, także firmy OCZ.

W testach, OCZ Agility wypadł przeciętnie. Wprawdzie w HD Tach osiągał średnie prędkości transferu danych na poziomie 209,9 i 116,3 MB/s podczas odczytu i zapisu, to jednak w innych benchmarkach jego wyniki były dużo słabsze. Liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) przy odczycie była do zaakceptowania, przy zapisie natomiast słaba. Wśród najmniejszych SSD 40GB to Kingston SSDNow V zdeklasował konkurentów. Średnia wyliczona z operacji na blokach o różnej wielkości (0,5K, 2K i 4K) wynosiła 7729 i 2975 [iops] podczas odczytu i zapisu.

Liczba operacji IOPS podczas zapisu jest u Kingstona wielokrotnie większa.

Liczba operacji IOPS podczas zapisu jest u Kingstona wielokrotnie większa.

W benchmarku PCMark05 HDD Score oceniającym szybkość pracy systemu operacyjnego i zainstalowanych na nośniku aplikacji otrzymał 30729 punktów (XP). W PCMark Vantage, sprawdzającym to samo pod Windows Vista otrzymał 21049 pkt. To wyniki nieosiągalne dla dysków magnetycznych, wśród SSD przeciętne. Średnie zużycie energii 0,6 W jest znikome. Aluminiowa obudowa nośnika nagrzewała sie nieznacznie, po 30 minutach pracy w zamkniętej obudowie PC, temperatura w najcieplejszym miejscu nie przekraczała 42°C. Jak widać po wynikach i miejscu w za te cenę można nabyć większy i wydajniejszy nośnik SSD.

Arek Uriasz