Pentagram Cerberus P 6341

W momencie podejmowania decyzji o budowie domowej sieci komputerowej warto uświadomić sobie, że jej wydajność w dużej mierze zależeć będzie od wydajności podstawowego jej komponentu – rutera. W ofertach sklepów znajdziemy ich bardzo dużo. Będą różniły się miedzy sobą ceną, liczbą oraz szybkością złączy sieciowych oraz użytym w nich standardem Wi-Fi.  Dziś w naszym zestawieniu pojawia się firma Pentagram ze swoim topowym Cerberusem P 6341. Czy urządzenie za 250 zł jest w stanie dorównać droższej konkurencji?
Pentagram Cerberus P 6341

Wydajność po ethernecie jest niezła, natomiast do niewiele droższego Intellineta sporo mu brakuje.

Wydajność po ethernecie jest niezła, natomiast do niewiele droższego Intellineta sporo mu brakuje.

Po wyjęciu urządzenia z opakowania pierwsze wrażenie jest mieszane. Cerberus P 6341 swoim wyglądem nie przypomina urządzeń takich producentów jak D-Link, Linksys czy Netgear. W odróżnieniu od nich jest dość kanciasty, a jego wymiary są raczej pokaźne. Z tyłu znajdziemy cztery porty Ethernet 100 Mbit/s, jedno złącze do podłączenia kabla RJ-11 (kabel telefoniczny) oraz przycisk do resetu ustawień routera. Znajdziemy tu również przycisk WPS (ang. Wi-Fi Protected Setup) umożliwiający szybkie, a zarazem stosunkowo dobre zabezpieczenie sieci, nawet dla osób nie posiadających podstawowej wiedzy w tym temacie. Cerberus P 6341, jak przystało na router w standardzie 802.11n, został również wyposażony w trzy anteny nadawczo odbiorcze dzięki którym jego teoretyczna wydajność wynosi 300 Mb/s.

Średni transfer jest niezły, natomiast to wciąż niewiele w porównaniu do Intellineta.

Średni transfer jest niezły, natomiast to wciąż niewiele w porównaniu do Intellineta.

Menu Cerberus P 6341 podobnie jak i jego wygląd zewnętrzny nie zachwyca… Działa wolno, brak jest w nim jakichkolwiek podpowiedzi (dymki przy polach) bądź helpa. Całość sytuacji ratuje natomiast bardzo rozbudowana instrukcja obsługi, którą znajdziemy na dołączonej do urządzenia płycie. Jest ona w całości napisana po polsku, dzięki czemu nawet osoby nie posiadające podstawowej wiedzy o routerach bezproblemowo poradzą sobie z konfiguracją nowo kupionego Pentagrama.

Cerberus P 6341 w naszym zestawieniu jest jednym z najbardziej prądożernych routerów.

Cerberus P 6341 w naszym zestawieniu jest jednym z najbardziej prądożernych routerów.

Menu Cerberusa P 6341 zostało podzielone na dwie sekcje – Basic i Advanced. Pierwsza z nich jest wyjątkowo podstawowa i znajdują się tam jedynie opcje umożliwiające poprawne działanie routera. W zakładce Advanced natomiast znajdziemy wszystko, co może być przydatne doświadczonym użytkownikom – szyfrowanie WEP/WPA/WPA2 (AES oraz TKIP), ustawienia WDS, VPN czy VLAN. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo rozbudowany firewall w opcjach którego znajdziemy miedzy innymi filtrowanie dostępu do usług, protokołów, a nawet adresów internetowych.

Wydajność Pentagrama Cerberus P 6341, jak na urządzenie nadające jedynie w paśmie 2,4 GHz jest dobra. W tekście umieszczone zostały niektóre z wyników uzyskanych w czasie jego testów, natomiast cały ich zbiór oraz wszystkie dane techniczne znajdziecie w dziale rankingi do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Pentagram Cerberus P 6341 mimo, że nie jest urządzeniem z najwyższej półki (brak mu pasma 5 GHz oraz gigabitowego Ethernetu), to jest zdecydowanie godny naszej uwagi. Za cenę około 250 zł otrzymujemy stabilnie działające urządzenie o wysokiej wydajności, oraz aż pięć lat gwarancji. Jako miły dodatek wraz z Cerberusem P 6341 otrzymamy półroczną subskrypcję oprogramowania Panda Security: Antivirus Pro 2009.

Grzegorz Glonek

Powiązane treści:

router na karte sim – ranking routerów