QNAP TS-110

O tym, że bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Wielkie korporacje wydają na ich odpowiednie zabezpieczenie ogromne sumy pieniędzy. Co ma natomiast począć mała firma nie dysponująca aż tak dużym budżetem, bądź zwykły domowy użytkownik? Na początku roku wśród naszych rankingów pojawiła się nowa kategoria – serwery typy NAS. Specjalnie dla dwóch ostatnich grup odbiorców cena końcowa urządzeń przez nas testowanych została ograniczona do 3000 zł.
QNAP TS-110

TS-110 do swojej pracy potrzebuje zdecydowanie mniej prądu niż konkurencja.

TS-110 do swojej pracy potrzebuje zdecydowanie mniej prądu niż konkurencja.

O ile podana wyżej kwota dla firmy jest jak najbardziej do przyjęcia, dla domowego użytkownika zarabiającego średnią krajowa to zdecydowanie za dużo. Na szczęście w ofercie producentów pojawiają się również rozwiązania stworzone z myślą o nich. Dobrym przykładem urządzenia do tysiąca złotych może być prezentowany dziś QNAP TS-110.

Nowy QNAP dość zdecydowanie wyprzedza swojego poprzednika.

Nowy QNAP dość zdecydowanie wyprzedza swojego poprzednika.

TS-110 jest bezpośrednim następcą najtańszego dotychczas w ofercie firmy QNAP modelu TS-109. Pierwsze równice pomiędzy oboma produktami widać już po rozpakowaniu pudełka. O ile obudowa 109-tki wykonana była aluminium, to w nowej 110-tce mamy biały plastik. Nie zmieniła się natomiast liczba oraz rodzaj złączy. W obu modelach na przednim panelu zostało umieszczonych sześć diód informujących użytkownika o aktualnie wykonywanych przez serwer czynnościach. Znajduje się tu również jeden z trzech portów USB umożliwiający podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Nad nim znajduje sie przycisk “Copy”, którego działanie możemy skonfigurować w panelu administracyjnym. Do jego głównych zadań należy kopiowanie danych z NAS’a na pamięć bądź odwrotnie.

Nowy QNAP dość zdecydowanie wyprzedza swojego poprzednika.

Nowy QNAP dość zdecydowanie wyprzedza swojego poprzednika.

TS-110 podobnie jak i starszy model ma również dość ciekawą możliwość, a mianowicie pozwala na ustawienia RAID1 z dyskiem zewnętrznym wpiętym w złącze USB, bądź e-SATA w celu lepszej ochrony danych. Standardowo już w urządzeniach QNAP znajdziemy bardzo przyjazny interfejs oparty na AJAXie. Dzięki niemu w panelu administracyjnym bez problemu znajdziemy tak potrzebne funkcje jak serwer wydruku, serwer FTP czy serwer www (z obsługą php, sql, html). TS-110 ma takze możliwość pobierania danych z serwerów FTP oraz HTTP oraz z sieci P2P poprzez klienta Torrent bądź eMule. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości prezentowany NAS może spokojnie zastąpić komputer na którym do tej pory trzymaliśmy naszą stronę internetową, bądź ściągaliśmy dane z Internetu. Poprzez taką zamianę oszczędzi również nasza kieszeń. Przeciętny komputer pobiera bowiem około 130 W, natomiast prezentowana dziś 110-tka zadowala się już około 12W energii. Do tego dochodzi również mniej miejsca potrzebne na przechowywanie oraz brak drażniących odgłosów dobiegających z obudowy.

Oprócz wyglądu firma QNAP postanowiła też poprawić wydajność swojego nowego modelu. Znany nam z TS-109 procesor SoC o częstotliwości 500 MHz został w TS-110 zastąpiony przez układ Marvell 6281 pracujący z zegarem 800 MHz. Również pojemność pamięci RAM DDR2 została zwiększona ze 128 do 256 MB. Dzięki tym zmianom TS-110 oferuje lepsze transfery od swojego poprzednika, a dzięki atrakcyjnej cenie jest godny polecenia zarówno dla użytkowników domowych jak i mniejszych firm.

Grzegorz Glonek