Sony Alpha 380

Sony swoją aktualną serię SLR z rodziny 2xx i 3xx adresuje najwyraźniej do fotografów, którzy chcieliby zamienić aparat kompaktowy na lustrzankę, lub zacząć swoje fotografowanie lustrzanką.
Sony Alpha 380

Obudowa aparatu jest wprawdzie trochę za bardzo plastykowa, ale nie aż tak, żeby na nią narzekać. Wszystkie pojedyncze części są bardzo dokładnie dopasowane i robią wrażenie solidnych. Jest tylko kilka elementów obsługi, ale taka jest właśnie koncepcja. Więcej ich mogłoby tylko wprowadzać w błąd wielu fotografów.

Prosty i przejrzysty

To wrażenie potwierdza się w przypadku menu: na próżno można szukać dopracowanych ustawień ręcznych, ale są bardzo przejrzyste ustawienia półautomtyczne i w pełni zautomatyzowane, w większości opisane wymownymi tekstami komentarzy. Ogólnie, aparat ten sprawia, że osiągnięcie zamierzonych rezultatów staje się bardzo łatwe, szybkie i nieskomplikowane, nawet dla mniej doświadczonych fotografów.

Mocniejszy live-view 

Kolorowy wyświetlacz jest trochę mniejszy niż obecny standard 3″. Nie ma też szczególnie wysokiej rozdzielczości, za to można go przesuwać do góry i w dół. Wychodzi to zdjęciom  live-view na dobre, które Sony wykonuje szczególnie dobrze, bo w tym trybie autofokus jest bardzo szybki dzięki drugiemu czujnikowi – co wcale nie nie musiałoby tak wyglądać.

ten 14-megapikselowy aparat zrobił na nas w laboratorium szczególne wrażenie swoją wysoką rozdzielczością, które niewiele spada na wyższych stopniach ISO. Niestety, szumy obrazu stają się szybko widoczne, kiedy robi się zdjęcia na więcej niż ISO 800.

Podsumowanie

Sony jest mimo wszystko wart polecenia – to bardzo dobra jakość obrazu połączona z maksymalnie prostą obsługą. Wyposażenie przekonuje fajnym live-view, zintegrowanym stabilizatorem obrazu i składanym wyświetlaczem. To sprawia, że Alpha 380 najlepiej nadaje się dla fotografów-hobbystów.

Alternatywa

Czego nie ma ten Sony, to tryb wideo – bardzo niedużo DSLR-ów klasy 2000-3000 zł oferuje tę funkcję, najlepszym z nich jest Canon EOS 500D. Kosztuje on niewiele więcej od tego opisywanego modelu i oferuje do tego jeszcze lepszą jakość obrazu i bardzo niskie szumy.