Zabójca, który nie chce występować w Wikipedii

Niemiecki zbrodniarz, który w 1990 roku zabił aktora Waltera Sedlmayra, będzie walczył w sądzie z Wikipedią. Powodem jest zamieszczenie jego nazwiska w internetowej encyklopedii.

Wolfgang Werle, obywatel Niemiec, którego skazano na 15-letni pobyt w więzieniu za zabicie w 1990 roku znanego aktora Waltera Sedlmayra, po swoim czynie trafił na pierwsze strony gazet. Niemieckie prawo i decyzja sądu zabraniała jednak wykorzystywania jego nazwiska w artykułach o śmierci popularnego Bawarczyka, dlatego ówczesne gazety, które podawały jego pełne nazwisko, były cenzurowane. Inaczej ma się jednak sprawa z największa internetową encyklopedią, w której znajdziemy artykuł o zbrodniarzu, opisujący zarówno jego osobę jako zabójcę Sedlmayr’a, jak również proces jego skazania.

Werle wyszedł na wolność w sierpniu 2007 roku, a teraz domaga się, aby jego nazwisko zniknęło z Wikipedii. 27 października 2009 roku, adwokaci zbrodniarza wysłali do Fundacji Wikimedia list, w którym domagają się usunięcia nazwiska jego klienta z encyklopedii.

Pomimo tego, że 1. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych broni wolności słowa i wolności prasy, a więc i artykułów Wikipedii, niemieckie prawo broni nazwisk osób prywatnych przed niechcianymi publikacjami.

12 listopada 2009 roku, Wolfgang Werle zdecydował się na złożenie pozwu przeciw Fundacji Wikimedia, w hamburskim sądzie. Jak czytamy na stronie Wikipedii, niemieckojęzyczny artykuł o Sedlmayrze w internetowej encyklopedii, już nie zawiera nazwisk jego zabójców. Wszystkie inne, w tym angielska, nie będą cenzurowane.

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku Wikipedia już raz mierzyła się z cenzurą. Wtedy kazano usunąć zdjęcie okładki albumu „Virgin Killers” zespołu Scorpions, która rzekomo miała zawierać dziecięcą pornografię.

Internet Watch Foundation wkrótce po tym zniosła ten zakaz.

Źródło: Wikipedia
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.