Asus EeePC 1201N

Po raz pierwszy w naszym laboratorium mieliśmy okazję przetestowania netbooka bazującego na  platformie Nvidia ION. Mowa o modelu Asus EeePC 1201N. Dwunastocalowy netbook o całkiem niezłej wydajności, prezentuje się bardzo ciekawie. Nie przeszkadzają nawet spore gabaryty urządzenia, a na ekranie o przekątnej 12,1 cala spokojnie możemy przeglądać zdjęcia, strony internetowe.
Asus EeePC 1201N - najlepszy netbook według naszych rankingów
Asus EeePC 1201N - najlepszy netbook według naszych rankingów

Najwydajniejszy układ graficzy zastosowany w netbooku.

Najwydajniejszy układ graficzy zastosowany w netbooku.

Procesor graficzny Nvidia ION oferuje akceleracje dekodowania strumienia wideo, dzięki czemu mimo niskiej wydajności procesora Atom można oglądać film w rozdzielczości Full HD. Oczywiście na zewnętrznym monitorze lub telewizorze, który bez problemów podłączymy do 1201N dzięki portowi HDMI. Jeśli o portach mowa to oprócz HDMI testowane EeePC zostało wyposażone w trzy porty USB, czytnik kart, złącza dla mikrofonu i słuchawek oraz D-sub i RJ-45 oraz moduły Wi-Fi 802.11n i Bluetooth.

Standardowy dysk twardy o pojemności 250 GB oferujący średnią wydajność.

Standardowy dysk twardy o pojemności 250 GB oferujący średnią wydajność.

Sercem EeePC 1201N jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom 330 z technologię Hyper-Threading która znacznie przyspiesza przetwarzanie zadań wielowątkowych. CPU wspomagany przez dwa gigabajty pamięci RAM i procesor Nvidia ION pozwala wycisnąć z netbooka dużo więcej mocy, niż z urządzeń wyposażonych w zintegrowane karty graficzne Intela. Na nowym Asusie będzie można nawet pograć w gry 3D, ale jedynie w starsze tytuły. Poza tym wyposażony został w dysk twardy o pojemności 250 GB – jak na netbooka to całkiem sporo. Nie zabrakło również kamery internetowej oraz precyzyjnego touchpada. Klawiatura tez jest wygodna w użytkowaniu. Jej niewielkie, ale odseparowane od siebie klawisze pozwalają na szybkie i bezbłędne pisanie. Całe to wyposażenie powoduje, że użytkownik w końcu jest w stanie zakupić niewielki, i wydajny komputer przenośny, który dodatkowo ciekawie się prezentuje, ale niestety nie waży już tak mało.

Zdecydowanie za krótki czas pracy na baterii jak na netbooka.

Zdecydowanie za krótki czas pracy na baterii jak na netbooka.

Waga ok. półtora kilograma to dość sporo jak na netbooka. Jeśli chodzi o EeePC 1201N to do trzech rzeczy można mieć zastrzeżenia. Po pierwsze – krótki jak na netbooka czas pracy na baterii – 256 minut, to średni wynik. Po drugie – czarna błyszcząca obudowa, na której zostają ślady palców, co wygląda nieestetycznie. Po trzecie, brak modemu GSM w netbooku to na dzień dzisiejszy rzecz niedopuszczalna. Oprócz tych trzech minusów jest jeszcze także duży plus. Asus EeePC 1201N oferowany jest z system Windows 7 Home Premium, który jest bardziej nowoczesny niż najczęściej spotykany w netbookach Windows XP.

Jarosław Niemyjski

Więcej:Asusnetbooki