Fujitsu Celvin NAS Server Q600 1TB

W świecie kart graficznych często spotykamy się ze zjawiskiem, że zaraz po premierze nowej serii układów wszystkie produkty różnią się miedzy sobą zaledwie zawartością pudełka oraz naklejką na obudowie. W kategorii serwerów NAS dotychczas nie zdążyło się aby dwóch producentów wypuściło na rynek identyczny wizualnie produkt… aż do dziś.
Fujitsu Celvin NAS Server Q600 1TB

Pobór prądu generowany przez Q600 wraz z 1 TB dyskiem jest stosunkowo niski.

Pobór prądu generowany przez Q600 wraz z 1 TB dyskiem jest stosunkowo niski.

Prezentowany dziś przez nas serwer NAS firmy Fujitsu jest identyczny jak produkt konkurencyjnej firmy QNAP. TS-110 od Q600 odróżnia zaledwie kolor obudowy – pierwszy z nich ma ją w kolorze białym, natomiast Fujitsu jest czarny. Kolejna wizualna różnica to logo producenta wytłoczone na bocznej ściance serwera i na tym lista różnic się kończy. W Q600 na przednim panelu zostało umieszczonych sześć diód informujących użytkownika o aktualnie wykonywanych przez serwer czynnościach. Znajduje się tu również jeden z trzech portów USB umożliwiający podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Nad nim znajduje sie przycisk “Copy” którego działanie możemy skonfigurować w panelu administracyjnym. Do jego głównych zadań należy kopiowanie danych z NAS’a na pamięć bądź odwrotnie.

Fujitsu Q600 dość zdecydowanie wyprzedza swojego brata bliźniaka.

Fujitsu Q600 dość zdecydowanie wyprzedza swojego brata bliźniaka.

Podobnie jak w QNAPie tak i w Fujitsu znajdziemy przejrzysty interfejs oparty na AJAXie. Dzięki niemu w panelu administracyjnym bez problemu znajdziemy tak potrzebne funkcje jak serwer wydruku, serwer FTP czy serwer www (z obsługą php, sql, html). Q600 ma również możliwość pobierania danych z serwerów FTP oraz HTTP oraz z sieci P2P poprzez klienta Torrent bądź eMule. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości prezentowany NAS może spokojnie zastąpić komputer na którym do tej pory trzymaliśmy naszą stronę internetową bądź ściągaliśmy dane z Internetu. Poprzez taką zamianę oszczędzi również nasza kieszeń. Przeciętny komputer pobiera bowiem około 130 W, natomiast prezentowany dziś Q600 zadowala się już około 12,5W energii. Do tego dochodzi również mniej miejsca potrzebne na przechowywanie oraz brak drażniących odgłosów dobiegających z obudowy.

Fujitsu Q600 dość zdecydowanie wyprzedza swojego brata bliźniaka.

Fujitsu Q600 dość zdecydowanie wyprzedza swojego brata bliźniaka.

To co różni TS-110 od Q600 to wyższa częstotliwość pracy zegara CPU w tym drugim. W QNAPie procesor miał częstotliwość 800 MHz, natomiast jednostka Fujitsu wykorzystuje 1,2 GHz układ. Również ilość pamięci uległa zwiększeniu do 512 MB DDR2. Do sprzedaży już niedługo trafią serwery NAS Q600 sprzedawane w zestawach z dyskami o pojemnościach od 500 GB do nawet 2 TB!! W produkcie który trafił do naszych testów znajdowała się 1 TB jednostka firmy Hitachi o oznaczeniu HDT721010SLA360 (7200 rpm i 16 MB cache).

Wydajność Q600 jak na urządzenie wyposażone w jeden dysk twardy jest bardzo dobra. W tekście znajdziecie kilka wykresów obrazujących niektóre z przeprowadzonych przez nas testów, natomiast po kompletne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami. Wprowadzenie produktów firmy Fujitsu z serii Celvin NAS Server Q600 dość mocno zamiesza na naszym rynku ze względu na wysoką wydajność oraz stosunkowo niską cenę. Za prezentowane dziś urządzenie zapłacić trzeba bowiem w sklepach około 1000 zł. Jak na wydajny serwer NAS z 1 TB dyskiem to przyznać trzeba ze jest godna uwagi pozycja.

Grzegorz Glonek