Pierwszy procesor, wytworzony w 32-nanometrowej technologii wkrótce w sprzedaży

Intel zaimplementuje funkcje GPGPU w procesorach Westmere

Pomimo odłożenia projektu Larrabee na półkę, Intel widzi przyszłość w odciążaniu procesora głównego, rdzeniem graficznym GPGPU.

Chociaż gigant z Santa Clara odłożył premierę projektu Larrabee na czas nieokreślony, to nie zamierza do końca rozstać się z ideą GPGPU. Procesory Intel Westmere, wytworzone w 32-nanometrowym procesie technologicznym, które pierwszy raz ujrzały światło dzienne w lutym 2009 roku, będą wyposażone w procesory graficzne generalnego użytku (GPGPU – General Purpose Graphic Processing Unit).

Według X-bit labs, Intel zapowiedział, iż nadchodzące procesory z rodziny Westmere będą odciążane przez zintegrowane procesory graficzne w niektórych czynnościach – m.in. transkodowania materiałów wideo.

Zarówno Clarkdale (dla desktopów), jak i Arrandale (dla notebooków) będą wyposażone w dwa rdzenie logiczne, wytworzone w technologii 32 nm, a także w wytworzony w 45-nanometrowej technologii, zintegrowany procesor graficzny.

Zobacz nasz ranking procesorów!

W momencie premiery nowych procesorów, funkcjonalność GPGPU nie będzie dostępna, ale zostanie wkrótce dodana przy pomocy aktualizacji sterowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.