Nanoroboty potrafią wykryć komórki rakowe

Nanoroboty mogą wykryć raka

Naukowcy znaleźli sposób na takie zaprogramowanie nanosensorów, aby te mogły wykryć nowotworowe komórki z próbki krwi chorego pacjenta.

Nanosensory w tym momencie mogą wykryć biomarkery raka prostaty oraz raka piersi, ale według Marka Reeda, dyrektora Instytutu Nanonauki i Inżynierii Kwantowej na Uniwersytecie w Yale, będą mogły wykrywać również innego rodzaju nowotwory. Dzięki temu, lekarze będą mogli w prosty, szybki i tani sposób bardzo wcześnie zdiagnozować raka – przed tym, jak stanie się realnym zagrożeniem dla życia. Nanosensory mają być również sposobem na wykrywanie tych biomarkerów, z którymi medycyna do tej pory miała problem – raka płuc, trzustki i jajnika. Nanotechnologia jest w stanie operować na poziomie poniżej komórki, w celu szukania biomarkerów raka.

Program o nazwie Projekt poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project ma nadzieje na jak najszybszą identyfikację jak największej liczby biomarkerów różnego rodzaju nowotworów. Kiedy zostanie utworzona ich lista, naukowcy będą mogli wykorzystać nanoroboty do ich diagnozowania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.