OCZ Vertex Turbo OCZSSD2-1VTXT60G 60 GB

Do testów otrzymaliśmy nośnik SSD firmy OCZ. Należy on do jednej z najwydajniejszych serii tej firmy: Vertex Turbo, w której dostępne są modele o pojemności 30, 60 i 120 i 250 GB. Dysk o oznaczeniu kodowym OCZSSD2-1VTXT60G jest modelem 60 GB, który po sformatowaniu udostępnia użytkownikowi 59,6 GB przestrzeni na system, niezbędne aplikacje i dane. Nośnik wykorzystuje pamięci NAND flash MLC (Multi Level Cell). Vertex Turbo wyposażony został w 64-megabajtowy bufor pamięci podręcznej SD RAM o częstotliwości 180 MHz (powszechnie używane są D-RAM 166 MHz) oraz złącze SATA II 300 MB/s. Dzięki użyciu jednego z najwydajniejszych obecnie kontrolerów firmy Indilinx Barefoot uzyskuje w testach świetne wyniki, nieosiągalne przez jakikolwiek dysk magnetyczny.
OCZ Vertex Turbo OCZSSD2-1VTXT60G 60 GB

Najszybszy średni transfer danych podczas odczytu, spośród nośników 60-64 GB zapewnia Super Talent.

Najszybszy średni transfer danych podczas odczytu, spośród nośników 60-64 GB zapewnia Super Talent.

Jak podaje producent model 60 GB może osiągać maksymalne transfery danych na poziomie 240 MB/s podczas odczytu i 145 MB/s podczas zapisu. Sprawdziliśmy te dane. Maksymalna szybkość osiągana w naszych testach wynosiła 242,6 i 239,7 MB/s podczas odczytu i zapisu (DiskBenchXP). Na wysokim poziomie są też średnie transfery plików podczas odczytu i zapisu 234,3 i 165,5 MB/s – takie wyniki dysk wygenerował w aplikacji DiskBenchXP, a w HD Tach 3.0 – 221 i 137 MB/s. Średni odczyt czyli jeden z najistotniejszych pod względem użytkowania jako dysku systemowego parametr jest na poziomie ścisłej czołówki dysków SSD.

Średni transfer podczas zapisu bez rewelacji, najszybszy OCZ Agility.

Średni transfer podczas zapisu bez rewelacji, najszybszy OCZ Agility.

Także liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę (Input/Output Operations Per Second, IOPS) mająca ogromny wpływ na komfort użytkowania komputera jest na wysokim poziomie. Średnia wyliczona z operacji na blokach o wielkości 0,5KB, 2KB i 4KB wynosiła 8418 i 2918 [iops] podczas odczytu i zapisu. Większą ilość operacji podczas zapisu dają tylko nośniki wyposażone w ceniony przez administratorów serwerów kontroler Intela, który pod tym względem nie ma obecnie konkurencji. W domowym użytkowaniu jest to jednak duży nadmiar. W benchmarku PCMark05 HDD Score oceniającym współpracę dysku z systemem operacyjnym i zainstalowanymi na nim aplikacjami, Vertex Turbo otrzymał sporo, bo aż 36370 punktów (XP). To najlepszy wynik spośród nośników o tej pojemności, doskonale obrazujący możliwości nośnika. W PCMark Vantage, sprawdzającym to samo pod Vistą otrzymał 23905 pkt. czyli również najwięcej.

Liczba operacji IOPS jest duża, ale większą ma Super Talent UltraDrive ME i OCZ Agility.

Liczba operacji IOPS jest duża, ale większą ma Super Talent UltraDrive ME i OCZ Agility.

Średnie zużycie energii 0,6 W jest jak przystało na nośniki SSD małe. Aluminiowa obudowa nośnika nagrzewała sie nieznacznie. Po 30 minutach pracy w zamkniętej obudowie PC, temperatura w najcieplejszym miejscu nie przekraczała 41°C. Wyniki testów i miejsce w rankingu mówią same za siebie.

Arek Uriasz