Pierwsza na świecie, organiczna pamięć flash

Organiczne pamięci flash

Naukowcy z tokijskiego Uniwersytetu skonstruowali organiczną pamięć flash, która cechuje się podstawową strukturą pamięci flash, ale zbudowana jest wyłącznie z organicznych materiałów.

Organiczna pamięć flash – brzmi dość abstrakcyjnie. Ale to prawda – badacze z Uniwersytetu w Tokio zbudowali konstrukcję złożoną wyłącznie z materiałów organicznych, cechującą się podstawową strukturą pamięci. Potrafi ona zapisać dane przy napięciu zasilania 6V oraz wykasować je przy napięciu 1V, jednak liczba takich cykli jest na razie ograniczona do minimum – 1000 cykli zapisu i kasowania danych. Użycie tego typu pamięci flash może być różnorodne, od elektronicznego papieru, po inne, miniaturowe urządzenia, w których rozmiar ma znaczenie. Zanim jednak organiczna pamięć wejdzie do użytku, jej żywotność musi zostać znacznie zwiększona.

Grupie naukowców, którzy wynaleźli organiczną pamięć flash, przewodzą Takeo Someya i Tsuyoshi Sekitani. Prezentowany na zdjęciu prototyp został zbudowany z polinaftalanu etylenu (PEN), na którym rozmieszczono komórki pamięci w układzie 26 x 26. Materiał o grubości 2 milimetrów jest na tyle elastyczny, że można go wygiąć bez jego uszkodzenia.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.