Pentagram Cerberus P 6361

Współdzielenie łącza internetowego w domu to często spotykana praktyka. Granie przez Internet, wykorzystywanie informacji zawartych w sieci globalnej czy współtworzenie projektów to zaledwie początek tego, co Sieć może nam zaoferować. Aby w pełni wykorzystać wszystkie jej możliwości oprócz komputera klasy PC często w domu mamy także laptopa oraz konsolę. Połączenie wszystkich tych urządzeń i umożliwienie im “wyjście na zewnętrz” bez routera byłoby niemożliwe. W ofertach sklepów znajdziemy ich bardzo dużo. Będą różniły się miedzy sobą ceną, liczbą oraz szybkością złączy sieciowych a także użytym w nich standardem Wi-Fi. Dziś w naszym zestawieniu pojawia się firma Pentagram ze swoim Cerberusem P 6361. Czy urządzenie za 130 zł jest w stanie dorównać droższej konkurencji? Zapraszamy do dalszej części opisu.
Pentagram Cerberus P 6361

Wydajność po ethernecie jest bardzo dobra jak na rozwiązanie z sieciówką 100 Mbit/s.

Wydajność po ethernecie jest bardzo dobra jak na rozwiązanie z sieciówką 100 Mbit/s.

Prezentowany dziś router Cerberus P 6361 jest stosunkowo małym urządzeniem o eleganckim wyglądzie. Z tyłu znajdziemy cztery porty Ethernet 100Mbit/s, jedno złącze DSL oraz przycisk do resetu ustawień routera. Znajdziemy tu również przycisk WPS (ang. Wi-Fi Protected Setup) umożliwiający szybkie, a zarazem stosunkowo dobre zabezpieczenie sieci nawet dla osób nie posiadających podstawowej wiedzy w tym temacie. Cerberus P 6361 pracuje w standardzie 802.11n a do wysyłania i odbierania sygnału Wi-Fi wykorzystuje zaledwie jedną antenę o mocy 5 dBi. Teoretyczna wydajność tego rutera wynosi zatem 150 Mb/s, a wiec połowę tego, co oferują konstrukcje z trzema antenami.

Wśród routerów 802.11 N 150 Mb/s wynik na poziomie 91 Mb/s jest bardzo dobry.

Wśród routerów 802.11 N 150 Mb/s wynik na poziomie 91 Mb/s jest bardzo dobry.

Menu jakie znajdziemy w Cerberusie P 6361 jest zdecydowanie lepiej rozplanowane oraz łatwiejsze w nawigacji niż to, prezentowane niedawno w modelu P 6341. Niestety oba mają jedną wspólną cechę – działają wolno. Dużym plusem menu modelu P 6361 jest umieszczenie podpowiedzi po prawej stronie ekranu. Aby ułatwić konfiguracje urządzenia Pentagram dołącza bardzo rozbudowaną instrukcją obsługi, którą znajdziemy na płycie CD. Jest ona w całości napisana po polsku dzięki czemu nawet osoby nie posiadające podstawowej wiedzy o routerach bezproblemowo poradzą sobie z konfiguracją nowo kupionego Pentagrama.

Cerberus P 6361 jest jednym z bardziej prądożernych routerów 802.11 N 150 Mb/s.

Cerberus P 6361 jest jednym z bardziej prądożernych routerów 802.11 N 150 Mb/s.

Wydajność Pentagrama Cerberus P 6361, jak na urządzenie nadające jedynie w paśmie 2,4 GHz jest dobra. W tekście umieszczone zostały niektóre z wyników uzyskanych w czasie jego testów, natomiast cały ich zbiór oraz wszystkie dane techniczne znajdziecie w dziale rankingi do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Pentagram Cerberus P 6361 mimo że nie ma trzech anten, jest urządzeniem zdecydowanie godny uwagi domowego użytkownika. Za cenę około 130 zł otrzymujemy stabilnie działający router o dobrej wydajności oraz aż pięć lat gwarancji. Jako miły dodatek wraz z Cerberusem P 6361 otrzymamy również półroczną subskrypcję oprogramowania Panda Antivirus Pro 2009.

 

Grzegorz Glonek

Powiązane treści:

Jaki router Huawei wybrać?