Serwis zarządzany jest przez działający w ramach Google zespół o nazwie Data Liberation Front

Publiczny serwer DNS od Google’a

Google udostępnił serwer DNS, z którego mogą korzystać wszyscy. Jego nazwa i adres są łatwe do zapamiętania: Google Public DNS o adresie 8.8.8.8.

Domain Name System (DNS) jest jedną z najważniejszych części składowych Internetu. Każdy provider internetowy zapewnia taki serwer, który tłumaczy adresy domen (na przykład www.chip.pl) na faktyczny adres serwera (na przykład 127.20.2.1 (adres zmyślony)). Google chce, by jego serwer DNS działał jako pamięć podręczna dla innych urządzeń tego typu, przez co Internet ma działać zauważalnie szybciej.

Google Public DNS ma również mieć „niezrównane zabezpieczenia”, dzięki czemu ataki phishingowe mają być o wiele trudniejsze wobec ludzi, którzy zaczną korzystać z prezentu od Google’a.

Jeżeli chcesz na własną rękę wdrożyć serwer DNS Google’a, zamiast korzystać z przydzielonego ci przez usługodawcę, oto namiary:

  • Primary DNS – 8.8.8.8
  • Secondary DNS – 8.8.4.4

Osobom, które mają niewielkie pojęcie o konfiguracji połączenia internetowego, zalecamy pozostawienie konfiguracji providerowi internetowemu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.