Testy pierwszego dysku z USB 3.0!

Buffalo HD-HXU3 DriveStation USB 3.0. To nazwa pierwszego dysku z nowym interfejsem, który dotarł do naszego laboratorium. Jak już pisałem poprzednim wpisie dysk raczej w tej postaci nie trafi do sprzedaży w Polsce, ale poza pudełkiem pewnie nic się nie zmieni;)
DriveStation USB 3.0 z zewnątrz niczym się nie wyróżnia.

DriveStation USB 3.0 z zewnątrz niczym się nie wyróżnia.

Wewnątrz urządzenia znajduje się dysk twardy firmy Samsung o pojemności 1 TB. Działa on z prędkością obrotową 7200 obr./min i dysponuje buforem o pojemności 32 MB. Jednak najważniejsze jest to, że na obudowie zostało wyprowadzone wspomniane już złącze USB 3.0.

Najpierw trochę teorii. USB 1.0 wprowadzone w 1995 roku umożliwiało przesył danych z szybkością 1,5 Mb/s. W 2000 roku, czyli 10 lat temu zadebiutował standard USB 2.0, który pozwalał rozpędzić się urządzeniom do 480 Mb/s. W teorii daje to 60 MB/s. W praktyce oznacza transfery na poziomie 40 MB/s, podczas gdy dyski twarde aktualnie osiągają ponad 100 MB/s, zaś SSD – grubo ponad 200 MB/s. Właśnie dlatego nowa wersja USB była tak bardzo oczekiwana. Parametry USB 3.0 to 4,8 Gb/s. W praktyce urządzenia wykorzystujące ten standard mogą osiągać transfery na poziomie ponad 400 MB/s.

Gdy tylko dysk wpadł nam w ręce okazało się, że mamy drobny problem. Oczywiście nasza platforma testowa bazująca na płycie głównej Intel D975XBX nie obsługuje USB 3.0. Zamówiliśmy wprawdzie oddzielny kontroler nowego standardu, ale zanim on by do nas doszedł… Na szczęście poratowała nas firma Gigabyte udostępniając nam płytę GA-P55A-UD6, na której mogliśmy przeprowadzić testy. Ostatecznie konfiguracja nowego komputera do testów prezentuje się następująco.

  • Płyta główna: Gigabyte GA-P55A-UD6
  • Procesor: Intel Core i5 (model tajne/poufne;))
  • Pamięć RAM: 4GB Kingston HyperX DDR3
  • Karta graficzna: MSI R4870
Napis SS pod USB oznacza

Napis SS pod USB oznacza “Super Speed”, czyli inaczej mówiąc – USB 3.0.

Pierwsze testy przeprowadziliśmy z użyciem USB 2.0 i nie było niespodzianek. Odczyt na poziomie 41 MB/s, zapis – 42 MB/s. Po przełączeniu urządzenia na USB 3.0 odczyt wzrósł niemal trzykrotnie do 116 MB/s, zaś zapis do 109 MB/s. Czas dostępu nie uległ zmianie – podczas odczytu było to około 14 ms, zaś przy zapisie ponad 7 ms. Wynik PCMark05 wzrósł z niecałych 4300 pkt na USB 2.0 aż do 7248 pkt z użyciem USB Super Speed!

Dysk jeszcze nie trafił do rankingów. Stało się tak ze względu na to, że nie chcemy tam dodawać dysku przetestowanego na zupełnie innych komponentach. Poczekamy na kontroler USB 3.0 i powtórzymy testy, a stanie się to prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku. Zajrzyjcie jeszcze na stronę producenta, gdzie podana jest dokładna specyfikacja i opis urządzenia.

Podczas odczytu różnica w transferach jest bardzo duża, a to tylko 1/4 możliwości USB 3.0.

Podczas odczytu różnica w transferach jest bardzo duża, a to tylko 1/4 możliwości USB 3.0.
W zapisie sytuacja bardzo podobna, USB 3.0 jest dużo szybszy.

W zapisie sytuacja bardzo podobna, USB 3.0 jest dużo szybszy.
PCMark05 (HDD Score) potwierdza wyniki programu DiskBench.

PCMark05 (HDD Score) potwierdza wyniki programu DiskBench.