Benq Joybook Lite U121 Eco

Dzięki netbookom wyposażonym w matrycę o wielkości 11,6 cala i rozdzielczości 1366×768 pikseli zaczyna zacierać się granica pomiędzy netbookami, a notebookami. Mniejsi bracia laptopów nadal nie dorastają im do pięt jeśli chodzi o wydajność, ale zaczynają dorównywać wielkością, a czasem pracy na baterii coraz częściej je przewyższać. Doskonałym przykładem tego procesu jest Benq Joybook Lite U121 Eco.
Benq Joybook Lite U121 Eco

Średnia wydajność zastosowanego ukłądu graficznego.

Średnia wydajność zastosowanego ukłądu graficznego.

Urządzenie to ma matrycę o przekątnej aż 11,6 cala z rozdzielczością 1366×768 pikseli. W testowanym w naszym laboratorium urządzeniu producent zamontował dużą pełnowymiarową klawiaturę. Pracuje się na niej bardzo wygodnie, a jedyny mankament jakiego się dopatrzyliśmy to lekkie uginanie się klawiatury pod naciskiem placów. Niestety na tym kończy się podobieństwo nowego modelu Joybooka do notebooków. Komponenty które zostały użyte do zbudowania tego malucha to procesor Intel Atom Z520, karta graficzna Intel GMA 500, która nie grzeszy zbyt dużą mocą oraz jeden gigabajt pamięci RAM i nieduży dysk twardy o pojemności 160 GB. To wszystko pozwoli na wykonywanie podstawowych operacji typowych dla netbooka: przeglądanie stron internetowych, wysyłanie maili, czy notowanie podczas wykładów. Wygląd urządzenia również nie jest specjalnie atrakcyjny, może poza tym, że wierzch obudowy matrycy jest niebieski. Jego wydajność nie pozwoli na więcej, choć dzięki wspomnianej wcześniej rozdzielczości spokojnie możemy obejrzeć zdjęcia, czy prowadzić wideokonferencje za pomocą zainstalowanej kamery internetowej.

Całkiem szybki dysk twardy, szkoda tylko, że o tak małej pojemności.

Całkiem szybki dysk twardy, szkoda tylko, że o tak małej pojemności.

Na szczególną uwagę zasługuje bateria tego netbooka. Duża pojemność – 5200 mAh – pozwoliło pracować temu urządzeniu ponad siedem godzin na baterii, co jest wynikiem godnym uznania. W nowym modelu Joybooka bardzo dobrze zostały rozmieszczone złącza dla urządzeń peryferyjnych, ale wielkość urządzenia oraz wyraźnie widoczna wolna przestrzeń w obudowie sugerują, że zmieściłoby się więcej niż trzy USB, czytnik kart, LAN i D-sub. Producent urządzenia nie zapomniał o użytkownikach często podróżujących i wyposażył U121 Eco w moduł 3G, co pozwoli na łatwiejszy kontakt z bliskimi lub firmą.

Czas pracy na baterii wystarczający, aby długo pracować, ale nie jest to najwyższy wynik.

Czas pracy na baterii wystarczający, aby długo pracować, ale nie jest to najwyższy wynik.

Podsumowując nowy, większy Benq Joybook oferuje taką samą wydajność jak większość z netbooków na rynku, porównywalnie długi czas pracy na baterii, zalety modułu 3G i niestety wagę dochodzącą do około 1,5 kilograma. W porównaniu z modelami o przekątnej 10 cali jest to nieco za dużo. Standardowe wyposażenie tego modelu to chyba nieco za mało by podbić rynek najeżony konkurencyjnymi produktami, ale cicha praca netbooka (24dB) i cena oscylująca w okolicach 1300 zł może skusić niejednego potencjalnego użytkownika.

Jarosław Niemyjski

Więcej:BenQnetbooki