Stany Zjednoczone ryzykują nawet dyplomatyczne skandale, byle tylko przepchnąć swoją wizję kontroli Internetu

Kończy się kolejne tajne posiedzenie w sprawie ACTA

W Meksyku trwa kolejne posiedzenie nad porozumieniem ACTA, które ma zapewnić jednolity, międzynarodowy front na rzecz walki z piractwem i podróbkami. Krytycy nawołują do odtajnienia negocjacji.

Międzynarodowe porozumienie Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) ma ustanowić międzynarodowy, wspólny front, zwalczający piractwo i handel podróbkami. W trwających już dwa lata negocjacjach uczestniczy jedenaście krajów, w tym Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia czy Arabia Saudyjska. Kolejna runda rozmów właśnie trwa, a miejscem spotkania jest Meksyk. Podobnie jak w przypadku poprzednich rozmów, również i te zostały utajnione.

Dostawcy internetowi protestują – są zdania, że prawa dotyczące wszystkich e-obywateli powinny zostać podane do publicznej wiadomości już w momencie tworzenia. Trudno się dziwić ich protestom – według niepotwierdzonych wycieków z poprzedniej rundy rozmów, providerzy ponosiliby odpowiedzialność karną za.. złamanie prawa przez ich klientów.

Rozmowy mają zakończyć się jutro. Najprawdopodobniej nie zostaną odtajnione.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.