MSI GeForce GTX 295 1792MB GDDR3

Drogie, duże, prądożerne, wyposażone w głośne układy chłodzenia – takie określenia często spotykaliśmy w odniesieniu do kart GeForce GTX 295. Jedyne czego nie można było im zarzucić to niska wydajność. Po premierze dwurdzeniowego GTX 295 zaczęły pojawiać się informacje na temat nowej rewizji tych kart, która dzięki umieszczeniu obu chipsetów graficznych na jednym PCB miała być zdecydowanie tańsza w produkcji, co teoretycznie przekładało się na niższą cenę dla odbiorcy końcowego… Niestety liczba nowych GeForce’ów była na tyle znikoma, że zakup jej graniczył niemalże z cudem.
MSI GeForce GTX 295 1792MB GDDR3

W 3DMark Vantage wynik karty można umieścić między HD 5870, a 2-rdzeniowym HD 5970.

W 3DMark Vantage wynik karty można umieścić między HD 5870, a 2-rdzeniowym HD 5970.

Testowany przez nas produkt MSI GeForce GTX 295 1792MB GDDR3 jest jedną z paru testowanych przez nas kart posiadających chipsety umieszczone na jednej płytce PCB. Jest ona standardową konstrukcją Nvidii wyposażoną w referencyjny system chłodzenia oraz częstotliwości pracy zegarów.

Sytuacja w grze Crysis wygląda podobnie jak w 3DMark Vanage.

Sytuacja w grze Crysis wygląda podobnie jak w 3DMark Vanage.

Na uwagę zasługuje natomiast system chłodzenia użyty w nowszej rewizji GTX 295. Jest on znacznie wydajniejszy a zarazem cichszy niż stosowany we wcześniejszych kartach bazujących na dwóch laminatach. Został on zbudowany przy wykorzystaniu radiatora z rurkami heatpipe umieszczonego nad każdym z rdzeni karty oraz wentylatora znajdującego się pomiędzy nimi. Ponieważ został tu użyty dość pokaźnych rozmiarów wiatrak możliwe było zmniejszenie jego prędkości obrotowej, co zdecydowanie obniżyło hałas generowany w czasie. Zmiana ta znalazła swoje przełożenie również na temperaturę pracy układów. W rewizji pierwszej maksymalna temperatura notowana w czasie testów wynosiła około 90 stopni, natomiast prezentowany dziś MSI wydzielał maksymalnie 78°C.

Tutaj GTX 295 ma zdecydowanie bliżej do 1-rdzeniowego Radeona HD 5870.

Tutaj GTX 295 ma zdecydowanie bliżej do 1-rdzeniowego Radeona HD 5870.

Karty GeForce GTX 295 pozostają nadal najwydajniejszymi układami Nvidii dostępnymi na rynku. Mimo usunięcia wielu wad które niosła ze sobą pierwsza rewizja tych kart, również druga nie jest od niech wolna. Podstawowym problemem GeForce GTX 295 jest cena. Mimo zrezygnowania z jednej PCB (co miało zmniejszyć koszt produkcji) cena karty zmalała zaledwie o 100 zł i utrzymuje się na poziomie około 1700 zł. W tej cenie możemy obecnie nabyć dużo wydajniejsze konstrukcje ATI…

Grzegorz Glonek