Palit GeForce GTX 260 Sonic 216 SP 896MB GDDR3

Karty graficzne wykorzystujące do swojej pracy chipset GeForce GTX 260 do najmłodszych już nie należą. W naszym zestawieniu znajduje się już sporo kart opartych na tym układzie, natomiast ciężko oprzeć się ciekawie wykonanemu produktowi którego układ chłodzenia wystarczyłby do utrzymania w przyzwoitej temperaturze nawet piekielnie gorącego GeForca GTX 295. Aby sprawdzić ile warta jest ta konstrukcja postanowiliśmy zamówić do naszych testów produkt Palit.
Palit GeForce GTX 260 Sonic 216 SP 896MB GDDR3

W 3DMark Vantage wyniki Matrixa i Sonica są już zdecydowanie bliższe sobie.

W 3DMark Vantage wyniki Matrixa i Sonica są już zdecydowanie bliższe sobie.

Nowsza wersja tego układu została zbudowana przy użyciu 55-nanometrowego procesu technologicznego (starsze 260-tki powstawały jeszcze w 65 nm). Od wcześniejszego modelu różni się dodatkowo zwiększoną ilością procesorów graficznych z 192 do 216. Zegary w obu rewizjach nie uległy zmianie i karty wyposażone w te układy pracują z częstotliwościami 575 MHz dla rdzenia, 2000 MHz dla pamięci oraz 1242 MHz dla jednostek cieniujących. Oba modele wykorzystują również standardowo 896 MB GDDR3 pracujących na 448-bitowej szynie danych.

Podobnie sytuacja wygląda w Crysisie. Palit wysunął się na prowadzenie.

Podobnie sytuacja wygląda w Crysisie. Palit wysunął się na prowadzenie.

Palit GeForce GTX 260 Sonic 216 SP, jak już wcześniej wspominaliśmy dość znacznie rożni się od pozostałych kart wyposażonych w ten chipset. Główne modyfikacje to fabryczne podkręcenie karty. Jej rdzeń pracuje z częstotliwością 625 MHz (575 MHz posiadają referencyjne modele) natomiast pamięci są taktowane zegarem 2200 MHz. Na uwagę zasługuje również system chłodzenia w który karta została wyposażona. Ciepło z rdzenia za pomocą rurek typu heat-pipe odprowadzane jest na masywny aluminiowy radiator. Aby dodatkowo obniżyć temperaturę w układzie zostały umieszczone dwa wydajne wentylatory. Niestety ich praca jest dość uciążliwa gdyż w trybie 2D generują one 39,5 dB, a po włączeniu gry wartość ta wzrasta do 46,9 dB. Hałas ten trochę usprawiedliwiają dużo niższe temperatury niż w przypadku referencyjnych produktów. W czasie spoczynku karta ma zaledwie 40 stopni C, a w czasie testów wartość ta nie przekroczyła 76 st.

W grze World in Conflict obie karty na tym samym poziomie.

W grze World in Conflict obie karty na tym samym poziomie.

Palit GeForce GTX 260 Sonic 216 SP jest produktem z ciekawie rozwiązanym systemem chłodzenia, który nawet w ciepłe dni nie pozwoli na wysoką temperaturę karty. Również pod względem wydajności produktowi temu nic nie byliśmy w stanie zarzucić. Jedyną wadą może być słaba dostępność tej karty na naszym rynku.

Grzegorz Glonek