QNAP TS-259 Pro

Ranking serwerów powoli lecz sukcesywnie powiększa się o nowe modele dostępne na rynku. Głównie trafiają do nas produkty głównie ze średniej półki cenowej, ale trafiają się i takie, za które trzeba zapłacić nawet 3000 zł. To właśnie one konkurują między sobą o pierwsze miejsce, a karta przetargową w tym wyścigu są głównie wydajne procesory oraz ciągle rosnąca pojemność oraz prędkość modułów pamięci.
QNAP TS-259 Pro

W modelu TS-259 Pro poprawiono zarządzanie energią, ale do modeli 209 i 219 jeszcze daleko.

W modelu TS-259 Pro poprawiono zarządzanie energią, ale do modeli 209 i 219 jeszcze daleko.

Serwery NAS firmy QNAP w naszym rankingu zajmują bardzo wysokie pozycje. Ma to miejsce głównie dzięki bardzo bogatemu wachlarzowi możliwości udostępnionych ich użytkownikom oraz wydajnym podzespołom w nich montowanym. Prezentowany dziś model TS-259 Pro pod względem ceny oraz oferowanych możliwości przeznaczony jest głównie do małych i średnich firm. Po przeprowadzeniu testów śmiało możemy powiedzieć, że TS-259 Pro jest w chwili obecnej najwydajniejszym serwerem tego typu w naszym zestawieniu.

Wydajność modelu TS-259 Pro niewiele odbiega od prezentowanego niedawno TS-239 Pro.

Wydajność modelu TS-259 Pro niewiele odbiega od prezentowanego niedawno TS-239 Pro.

Serce testowanego QNAP’a wraz z dwoma kieszeniami na dyski zarówno 3,5″ jak i 2,5″zostało zamknięte w niewielkiej obudowie. Jest ona wykonana ze szczotkowanego aluminium koloru grafitowego. Na przednim panelu znajdziemy 6 diód informujących nas o czynnościach aktualnie wykonywanych przez serwer, jedno złącze USB oraz dwa przyciski – on/off oraz backup. Z tyłu urządzenia portów jest zdecydowanie więcej. Dwa złącza eSATA umożliwiające podłączenie dysków zewnętrznych, cztery porty USB do których możemy podłączyć np. drukarki sieciowe bądź pamięci flash. Do tego dwa porty gigabit Ethernet umożliwiające TS-259 Pro pracę w dwóch sieciach jednocześnie dzięki możliwości przydzielenia każdemu z gniazd innego adresu IP. Dwa złącza sieciowe oprócz wspomnianej wyżej możliwości pozwalają również na uruchomienie wbudowanych funkcji zabezpieczających. Fail-Over na wypadek awarii jednego z połączeń lub Load Balancing w celu równoważenia obciążenia na łączach.

O 7500 KB/s szybszy transfer w stosunku do TS-239 Pro – to już znacząca różnica.

O 7500 KB/s szybszy transfer w stosunku do TS-239 Pro – to już znacząca różnica.

Bardzo wysoką wydajność w czasie testów QNAP zawdzięcza szybkiemu dwurdzeniowemu procesorowi Intel Atom D519 pracującego z częstotliwością 1,65 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Dzięki tym podzespołom oraz dwóm dyskom pracującym w RAID0 jest on w stanie uzyskać transfery rzędu 77 MB/s.

TS-259 Pro jak przystało na serwer dla małej firmy ma szereg udogodnień, które doceni każdy administrator sieci. Wśród nich należy wyróżnić możliwość włączenia szyfrowania dysków przy pomocy 256-bitowego klucza AES, szyfrowany dostęp SSL/TLS do serwera FTP, dostęp i administrację poprzez HTTPS (SSL) czy szyfrowane połączenia z serwerami QNAP w celu replikacji danych. W “pakiecie” z TS-259 Pro otrzymacie oczywiście stosowane w niższych modelach funkcje (pobieranie danych z FTP/HTTP/P2P, serwer www itp).

QNAP TS-259 Pro jest aktualnie najlepszym w naszym zestawieniu produktem. Jego wydajność oraz możliwości oferowane są bardzo wysokie. Jedyną wadą dla użytkownika domowego może być cena, która w chwili obecnej wynosi około 2650 zł (bez dysków). Należy jednak pamiętać, że NAS ten kierowany jest głównie dla małych i średnich klientów biznesowych u których taka cena jest w pełni akceptowalna szczególnie, jeżeli dzięki szyfrowaniu dane przechowywane na urządzeniu są bezpieczne.

Grzegorz Glonek