Radar wie, z jaką prędkością chodzi człowiek

Cyfrowy radar w telefonie Nokii

Fińskie centrum badawcze Nokii zaprezentowało koncepcję mobilnego radaru w telefonie komórkowym. Aktywny czujnik radaru może mierzyć prędkość oraz kierunek ruchu.

Centrum badawcze Nokii w Helsinkach przeprowadziło prezentację swojego nowego wynalazku – cyfrowego radaru w telefonie komórkowym. Aktywny czujnik radaru potrafi zmierzyć prędkość lecącego przedmiotu, czy przemieszczającego się człowieka oraz kierunek ruchu, nawet jeśli telefon przykryty jest jakimś ubraniem. Możliwość wykrycia kierunku ruchu oznacza, że radar może na przykład ściszyć lub pogłośnić odtwarzaną na telefonie muzykę, jeśli „wyczuje” ruchy naszej ręki w dół lub do góry. To tylko jedno z zastosowań tej technologii, która sprawdzi się również na zawodach sportowych do mierzenia prędkości sprintu, czy też prędkości piłki po rzucie Karola Bieleckiego.

Podobnie jak prawdziwy radar, wynalazek Nokii również korzysta z elektromagnetycznych fal. Nie ma jednak żadnych informacji, kiedy taki cyfrowy radar mógłby trafić na stałe do wyposażenia telefonów komórkowych Nokii.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.