Policja i inne służby będą mogły praktycznie poza kontrolą nadzorować aktywność w Internecie

Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych zaakceptowany przez Radę Ministrów

Projekt Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych został zaakceptowany jako część ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Witryny "szkodliwie społeczne" będą usuwane z polskiej cyberprzestrzeni.

Wprowadzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych przyjął już prawną formę, a konkretniej art. 179a ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Projekt został już zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych to najnowszy pomysł Ministerstwa Finansów, który ma za zadanie „chronić społeczeństwo przed treściami szkodliwymi społecznie”. Ma być prowadzony w systemie informatycznym. Będzie on jawny i prowadzony pod nadzorem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Witryny i Usługi będą do niego wprowadzane niezwłocznie na żądanie podmiotu uprawnionego lub Służby Celnej, które będzie uprawomocniane przez sąd. Projekt nie przewiduje możliwości zaskarżenia wpisu ani dochodzenia odszkodowań. Witryny mają być blokowane w ciągu sześciu godzin od podjęcia decyzji o blokadzie.

Czytaj też: Chiny ujarzmiły Internet

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.