Samsung S2 Portable HXMU064DA 640GB

S2 Portable to rodzina małych i lekkich dysków przenośnych Samsunga, w której oferowane są modele o różnych pojemnościach i w różnych wersjach kolorystycznych obudowy. Te kompaktowe nośniki Plug and Play działają bez sterowników od razu po podłączeniu do portu USB komputera, przez który odbywa się komunikacja i zasilanie. HXMU064DA jest modelem o pojemności 640 GB, po sformatowaniu udostępniającym użytkownikowi 596 GB.
Samsung S2 Portable HXMU064DA 640GB

Samsng ma najdłuższy spośród dysków o pojemności 640 GB czas dostępu.

Samsng ma najdłuższy spośród dysków o pojemności 640 GB czas dostępu.

Lekka, plastikowa obudowa pokryta jest od spodu warstwą skóropodobnego materiału, niebieskie światło diody LED sygnalizującej pracę, świeci tylko przez niewielką szczelinę w tylnej części obudowy, przez co jest go niewiele i nie jest uciążliwe. Wewnątrz, pracuje z prędkością 5400 obr./min, wyposażony w 8-megabajtowy bufor dysk Samsung HM641JX. Dysk pracuje cicho, nie przekraczając 25,7 dB (0,6 sona). Oferuje przy tym przyzwoite jak na dysk z ograniczonymi możliwościami interfejsu USB 2.0 transfery danych podczas odczytu i zapisu 34,4 i 28,3 MB/s (HDTach 3.0), przy nie najkrótszym czasie dostępu wynoszącym 18,5 ms.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate'a, Samsung porównywalny.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate’a, Samsung porównywalny.

Podczas testów obudowa nośnika nagrzewała się maksymalnie do 32°C. Nośnik Samsunga został wyposażony w wysoko przez nas ocenianą funkcję “Power Saving” czyli automatyczne przejście w tryb czuwania. Dzieję się tak bez konieczności wcześniejszego zaprogramowania tej funkcji po ok. 5 minutach braku aktywności, co przynosi realne korzyści w postaci mniejszego zużycia energii. Podczas odczytu S2 potrzebował 2,3 W, w trybie spoczynku – zaledwie 1,5 W.

Podczas zapisu Samsung okazał się najszybszy.

Podczas zapisu Samsung okazał się najszybszy.

Samsung HXMU064DA zaopatrzony jest w przydatne oprogramowanie dodatkowe. Przy użyciu aplikacji SecretZone można wydzielić specjalny obszar chroniony hasłem, i przechowywać tam prywatne dane, które chcemy zachować tylko dla siebie. Oprogramowanie SafetyKey pozwala zabezpieczyć hasłem cały dysk. Narzędzie do tworzenia kopii bezpieczeństwa ma możliwość pracy w dwóch trybach – uprzednio zaplanowanym i rzeczywistym. Producent udziela trzyletniej gwarancji na urządzenie i dodatkowo zachęca bardzo atrakcyjną ceną.

Arek Uriasz