Samsung SpinPoint F3 HD502HJ 500 GB

Do testów otrzymaliśmy 3,5-calowy dysk twardy Samsunga. Jest nośnik z rodziny SpinPoint F3 o oznaczeniu HD502HJ, dedykowany komputerom typu Desktop. Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 3.0 Gb/s. Pracuje z prędkością 7200 obr./min wspomagany jest przez nie największy 16-megabajtowy bufor pamięci podręcznej. Po sformatowaniu użytkownik otrzymuje do dyspozycji 465,7 GB powierzchni na dane.
Samsung SpinPoint F3 HD502HJ 500 GB

Samsung oferuje krótki czas dostępu, lepszy jest tylko WD Caviar Black.

Samsung oferuje krótki czas dostępu, lepszy jest tylko WD Caviar Black.

W testach nowy F3 zaprezentował się naprawdę dobrze. W aplikacji HD Tach 3.0 średni transfer danych podczas odczytu wyniósł 119,4 i 118,2 MB/s. To najlepsze wyniki wśród dysków magnetycznych o pojemności 500 GB. Czas dostępu 13,8 ms należy również do krótszych osiąganych przez dyski magnetyczne. Podczas pomiarów rzeczywistego transferu danych, gdzie kopiujemy wzorce na dysk i z dysku sprawdziliśmy, że kopiowanie na dysk płyty DVD (4,3 GB) trwało jedynie 45 s, a odczyt z dysku zaledwie 36,4 s.

Średni transfer podczas zapisu również najszybszy ma Samsung.

Średni transfer podczas zapisu również najszybszy ma Samsung.

W aplikacji PC Mark05 HDD Score, która jest pomocna w porównaniach szybkość pracy poszczególnych nośników, sprawdzając szybkość uruchamiania systemu, ładowania aplikacji, skanera antywirusowego Samsung otrzymał 7424 pkt. Ten wynik nie powala, jest wręcz przeciętny biorąc pod uwagę, że inne modele dysków magnetycznych przekraczają już granicę 10000 pkt. Najmniej punktów HD502HJ uzyskał za szybkość uruchamiania systemu. Temperatura jaką osiągał dysk po 30-minutach “nagrzewania” jest niska, metalowa kaseta dysku osiągała maksymalnie 45 °C. HD502HJ nie pracuje głośno. Generuje maksymalny hałas podczas odczytu na poziomie zaledwie 33,3 dB (1,7 sona). F3 nie zużywa dużo energii. Średnio potrzebuje zaledwie 5,2 W, co w odniesieniu do innych dysków o tej pojemności jest rezultatem bardzo dobrym.

W PC Mark05 HDD Score najwiecej punktów otrzymała Barracuda 7200.12 i Caviar Black.

W PC Mark05 HDD Score najwiecej punktów otrzymała Barracuda 7200.12 i Caviar Black.

Po zapoznaniu się ze specyfikacją i przeanalizowaniu wyników jakie HD502HJ osiąga w testach nasuwa się wniosek, że jako dysk systemowy to raczej się ten model niespecjalnie przyda (poszukajmy czegoś z większym buforem z HDD magnetycznych lub nośnika SSD), chyba że do komputera biurowego, lecz jako dysk do przechowywania danych gdzie będzie można skorzystać z jego szybkich transferów jest jak najbardziej polecany.

Arek Uriasz