Seagate FreeAgent Go ST906403FAD2E1-RK 640GB

Do testów otrzymaliśmy 2,5-calowy dysk mobilny Seagate’a ze znanej serii FreeAgent Go. Tym razem mamy do czynienia z modelem ST906403FAD2E1-RK o pojemności 640 GB. Jego lekka i niezwykle cienka, obudowa waży zaledwie 165 g i mierzy tylko 12,5 mm grubości. Wykonana jest z dobrej jakości plastiku okrytego aluminium od góry i spodu. Z łatwością można ją schować, choćby do kieszeni.
Seagate FreeAgent Go ST906403FAD2E1-RK 640GB

Verbatim oferuje najkrótszy spośród dysków o pojemności 640 GB czas dostępu.

Verbatim oferuje najkrótszy spośród dysków o pojemności 640 GB czas dostępu.

Nowoczesna bryła i czarny kolor obudowy, wraz z kontrastowym srebrnym logo producenta nadają urządzeniu profesjonalny wygląd. Charakterystyczny wskaźnik stanu pracy pulsuje podczas pracy białym światłem. Wewnątrz obudowy pracuje dwutalerzowy dysk Seagate ST9640322AS pracujący z prędkością 5400 obr./min, wspomagany przez 8-megabajtowy bufor danych. Po sformatowaniu dysk udostępnia 596 GB powierzchni użytkowej.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate'a, najwolniejszy okazał się Verbatim.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate’a, najwolniejszy okazał się Verbatim.

Wydajność dysku jest nienajgorsza, ograniczona jednak możliwościami interfejsu USB 2.0, z którego czerpane jest też zasilanie. W teście HD Tach 3.0 nośnik osiągał średnie transfery danych podczas odczytu i zapisu na poziomie 34,8 i 25,5 MB/s przy 17,9 ms czasie dostępu. Rzeczywiste transfery (mierzone stoperem) miał na poziomie 30,4 i 28 MB/s. Kopiowanie DVD (4,3 GB) na dysk trwało 152,9 s. z dysku 141 s. Istotnym i przynoszącym realne korzyści elementem, za który dodatkowo nie musimy dopłacać jest nabywany wraz z dyskiem wielofunkcyjny pakiet oprogramowania Seagate Manager. Aplikacja ta potrafi naprawdę dużo. Wyposażona jest w funkcje ochrony danych zawartych na dysku poprzez szyfrowanie i hasło dostępu, funkcje diagnostyczne do sprawdzania poprawności działania nośnika czy też możliwość ustalenia po jakim czasie bezczynności dysk ma przechodzić w tryb oszczędności energii. Za pomocą aplikacji może być przenoszone środowisko użytkownika, ulubione zakładki z przeglądarki, kontakty, historia, emaile i inne prywatne dane. Przy jej pomocy możemy też wykonać backup i synchronizacje plików.

Podczas zapisu Free Agent Go wypadł najsłabiej.

Podczas zapisu Free Agent Go wypadł najsłabiej.

Zarówno temperatura osiągana przez urządzenie podczas pracy jak i generowany hałas są na dobrym poziomie i wynoszą odpowiednio 35°C i maks. 25,9 dB (0,5 sona). Na pochwałę zasługuje niskie zużycie energii, co doceniają zwłaszcza użytkownicy laptopów – w trybie pracy 2,6 W, w trybie jałowym 1,6 W, a w trybie czuwania 1 W. Seagate FreeAgent Go ST906403FAD2E1-RK 640 GB daje naprawdę duże możliwości, a do tego jest objęty pięcioletnim okresem gwarancji.

Arek Uriasz