Wszystkie 32-bitowe edycje Windows zawierają 17-letnią lukę w zabezpieczeniach

W 32-bitowych systemach Windows wykryto nową lukę bezpieczeństwa. Problem dotyczy wszystkich wersji, od Windows 7, po... zabytkowy Windows NT 3.1.

Nowowykryta luka w zabezpieczeniach Windows dotyczy wyłącznie edycji przeznaczonych na stare, 32-bitowe komputery, ale za to dotyczy wszystkich Windows z linii NT od wersji 3.1 aż do Windows 7. Usterka w systemie zatem jest obecna już od 17 lat. Pozwala ona na przyznanie zbyt dużych przywilejów danej instrukcji w jądrze Windows. Problemem jest Wirtualna Maszyna MS-DOS (VDM), która jest wykorzystywana do obsługi 16-bitowych aplikacji. Specjalnie spreparowany 16-bitowy program może dzięki niej manipulować stosem kernela.

Microsoft potwierdził istnienie luki i już pracuje nad łatką. My sugerujemy zrezygnowanie z 16-bitowych aplikacji do czasu pojawienia się uaktualnienia. Na szczęście, większość z programów dla Windows już od dawna jest 32- bądź 64-bitowa.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.