Asus RT-N10

Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer mobilny bądź stacjonarny. W sieciach często są też umieszczane drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci czy nawet telewizory. Aby umożliwić odpowiednie transfery wewnątrz domowej sieci potrzebne są wydajne routery. Na podstawie naszych testów jesteśmy w stanie powiedzieć jak dany produkt poradzi sobie zarówno w sieci LAN jak również w trakcie pracy w sieciach WFi działających w standardach 802.11g oraz 802.11n.
Asus RT-N10

Wydajność po ethernecie jest na standardowym poziomie jak na urządzenia 100 Mb/s.

Wydajność po ethernecie jest na standardowym poziomie jak na urządzenia 100 Mb/s.

Router firmy Asus swoim wyglądem niewiele odbiegał od podobnych produktów w tym przedziale cenowym. Prostokątna obudowa wykonana została z czarnego plastiku z poziomym srebrnym akcentem biegnącym przez środek przedniego panelu. Został on przykryty przezroczystym plastikiem pod którym umieszczone są diody informujące nas o zasilaniu, włączonym Wi-Fi, dostępie do Internetu oraz aktywności sieci LAN. Na lewo od nich producent umieścił oznaczenie modelu wraz z informacją z jaką prędkością urządzenie to będzie pracowało – 150M, czyli 150 Mbps.

Średni transfer jest stosunkowo niezły biorąc pod uwagę że RT-N10 ma zaledwie jedną antenę.

Średni transfer jest stosunkowo niezły biorąc pod uwagę że RT-N10 ma zaledwie jedną antenę.

Tylna część RT-N10 jest standardowa. Znajdziemy tu klawisz WPS włączający Wi-Fi w trybie chronionym, gniazdo zasilania, cztery złącza pozwalające na podłączenie komputerów (LAN 100 Mbps), oraz jedno złącze WAN. Konfiguracja RT-N10 odbywa się w znacznym stopniu poprzez przeglądarkę internetową. Jako główna strona umieszczona została mapa sieci pokazująca jej aktualny stan, podstawowe dane podłączonych komputerów. Pozostała część menu, mimo że jest rozbudowana, została podzielona na sekcje wyposażone dodatkowo w rozbudowana pomoc kontekstową. Dzięki niej nawet laik będzie w stanie dokonać nawet bardziej zaawansowanej konfiguracji RT-N10. Wśród opcji uwagę warto zwrócić na EzQoS Bandwidth w której za pomocą czterech przycisków (Gaiming Blaster, Internet Application, FTP, Voip/Video Streaming) możemy ustawić priorytety przesyłu danych.

Asus RT-N10 pod względem energooszczędności jest rewelacją - zaledwie 2,1 W.

Asus RT-N10 pod względem energooszczędności jest rewelacją – zaledwie 2,1 W.

Wydajność Asusa RT-N10 jest całkiem wysokim poziomie jak na urządzenie w standardzie N-lite (150 Mbps). W tekście prezentujemy zaledwie część wyników przeprowadzonych w czasie naszych testów, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy do działu rankingi. Asus RT-N10 najlepiej sprawdzi się w niewielkich domach oraz mieszkaniach, gdzie moc jednej anteny będzie wystarczająca do zapewnienia sygnału dobrej jakości. Jego dużym atutem jest wyjątkowa prostota konfiguracji oraz cena na poziomie około 160 zł.

Grzegorz Glonek