Batuta podniesie poziom wiarygodności Wikipedii

BATUTA - pod taką nazwą od początku lutego rusza w polskiej Wikipedii akcja, której celem jest podniesienie wiarygodności projektu poprzez zwiększenie nacisku na weryfikację zawartych treści.

„Bezwzględna Akacja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów” skierowana jest głównie w stronę starych artykułów i ich opatrywania w niezbędne przypisy i bibliografię. W założeniu ma ona trwać przez pierwsze dwa tygodnie lutego, a potem może się zmienić w regularny projekt weryfikowania treści haseł.

Obecnie jeszcze ok. 30-40% artykułów nie posiada informacji o źródłach, na których opierano się, dodając treści. W ciągu kolejnych miesięcy dzięki zaangażowaniu internautów ten odsetek ma być redukowany do zera. Problem z weryfikowalnością haseł poruszany był już dawno, ale mocniejszy nacisk na to, by zorganizować szerszą akcję weryfikowania treści zaczął być widoczny kilkanaście miesięcy temu. Wówczas jednak nie można było uruchomić tej akcji, ponieważ dwie inne akcje (oznaczanie haseł jako wolnych od wandalizmów oraz przenoszenie grafik do wspólnego repozytorium Wikimedia Commons) absorbowały czas wikipedystów.

Jesienią zeszłego roku już było wiadomo, że akcja będzie mogła ruszyć dopiero w 2010 roku. Przygotowywało ją kilka osób, a społeczność Wikipedii została o niej powiadomiona 20 stycznia tego roku. Przez ostatni tydzień trwały intensywne prace nad przygotowaniami akcji. Ruszy ona 1 lutego i trwać będzie do 14 dnia tego miesiąca. Weryfikacja skupiać się będzie głównie na starych hasłach, szczególnie na tych, w których od kilku lat znajdują się specjalne szablony informujące czytelnika, że w artykule brakuje źródeł informacji. Położony zostanie też nacisk na to, by nowicjusze, ale też i zaawansowani twórcy projektu, wypracowali nawyk dodawania źródeł przy każdorazowym dopisywaniu treści do istniejących haseł oraz przy tworzeniu nowych. Trwają tez prace nad uruchomieniem bota (specjalnego programu), który będzie wychwytywać hasła nieposiadające źródeł. Oczywiście bot jest tylko maszyną, więc nadal nowe hasła trzeba będzie przeglądać „ręcznie”, ale może być to duże usprawnienie.

Osoby, które zdeklarowały udział w akcji, określiły się jako „Armia Batuty”. W tej chwili jest to kilkadziesiąt osób, ale ich liczba rośnie każdego dnia.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.