Brother HL-3040CN

archiwum
Najprostszy model z nowej serii drukarek firmy Brother wykorzystujących technologię LED zamiast lasera. Niezła jakość przy przeciętnej prędkości druku. Wysokie koszty druku, głównie z powodu wysokiej ceny kaset z tonerem o stosunkowo niewielkiej wydajności. Sterownik GDI oferuje bogatą

Zobacz cały ranking:

Kolorowa drukarka Brother HL-3040CN wykorzystująca listwy z diodami LED zamiast lasera jest jednoprzebiegowa i może wydrukować do 16 stron A4 na minutę zarówno w odcieniach szarości, jak w kolorze. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB 2.0 High Speed lub sieci LAN Fast Ethernet.

Drukarka Brother przeciętnie szybko drukuje kolorowe dokumenty zawierające grafikę.

Drukarka Brother przeciętnie szybko drukuje kolorowe dokumenty zawierające grafikę.

Panel sterujący wyposażono w wyświetlacz mieszczący jeden wiersz (16 znaków) i przyciski umożliwiające wygodną obsługę urządzenia. Zamykana kaseta na papier mieści 250 arkuszy, uniwersalny podajnik ręczny umożliwia załadowanie jednej kartki lub koperty. Odbiornik papieru ma pojemność 150. Każdy z czterech bębnów wystarcza do wydrukowania ok. 15000 stron. Startowe kasety z tonerami CMYK wystarczają na 1000 stron. Standardowe kasety mają wydajność 2200 stron (czarny) i 1400 stron (CMY).

Brother przeciętnie szybko drukuje dokumenty tekstowe w odcieniach szarości.

Brother przeciętnie szybko drukuje dokumenty tekstowe w odcieniach szarości.

Pozostałe materiały eksploatacyjne to pas transferowy i zbiornik na zużyty toner, które trzeba wymienić po wydrukowaniu ok. 50000 stron. Stosunkowo wysoka cena wymienionych wyżej materiałów skutkuje niezbyt korzystnymi kosztami druku, zwłaszcza w kolorze. Maksymalne miesięczne obciążenie producent określa na 25000 stron.

Szybkość druku w kolorze jest niewiele niższa niż w odcieniach szarości.

Szybkość druku w kolorze jest niewiele niższa niż w odcieniach szarości.

Sterownik GDI oferuje bogatą funkcjonalność, umożliwia m.in. wydruk lustrzany, plakatowy (jedna strona na kilku kartkach) lub korektę nasycenia poszczególnych kolorów. Jakość druku można by określić jako bardzo wysoką (np. dzięki wyraźnemu drukowi małych czcionek i cienkich linii), lecz mamy zastrzeżenia do poziomu zakłóceń na dużych, jednokolorowych powierzchniach. Podczas drukowania poziom hałasu przekracza 60 dB, jest to więc głośna drukarka.

Marek Grzybowski