Digitus BlackRapid N+ DN-7059-1

Budowa sieci wykorzystującej urządzenia pracujące w standardzie 802.11n zazwyczaj była kosztownym przedsięwzięciem. W czasie przygotowań do zbliżającego się testu routerów  pracujących w tym standardzie udało się nam pozyskać do testów router mało znanej na naszym rynku firmy Digitus, którego średnia cena internetowa wynosiła zaledwie 200 zł… Zastanawiacie się zapewne które miejsce od końca zajął ten produkt…? Zapraszam do dalszej lektury.
Digitus BlackRapid N+ DN-7059-1

Wynik uzyskany przez Digitusa nie jest najlepszy, ale mieści się w średniej.

Wynik uzyskany przez Digitusa nie jest najlepszy, ale mieści się w średniej.

Digitus BlackRapid N+ jest urządzeniem zamkniętym w stylowym czarnym pudełku o stosunkowo niewielkich wymiarach (nie licząc anten). Jego krawędź została dodatkowo ozdobiona srebrną obwódką. Router standardowo pracuje w pozycji poziomej, natomiast dodatkowo istnieje możliwość powieszenia go na ścianie. Na froncie BlackRapida N+ znajdziemy cztery diody informujące nas o aktualnie podłączonych urządzeniach sieci LAN, po jednej pokazującej status sieci WLAN oraz WAN a także diodę sygnalizującą podłączenie do sieci elektrycznej.

Na tle konkurencji BlackRapid N+ wydpada bardzo dobrze...

Na tle konkurencji BlackRapid N+ wydpada bardzo dobrze…

Tył BlackRapida w zasadzie nie odbiega od pozostałych konstrukcji. Są tu standardowo cztery porty LAN (100Mbps), jedno złącze WAN (RJ45) oraz wielofunkcyjny przycisk Reset / WPS. Producent umieścił tu również sprzętowy włącznik/wyłącznik sieci Wi-Fi, który i tak u większości z was będzie cały czas przesunięty na pozycję ON. Dwie anteny zewnętrzne o dużej mocy pozwalają Digitusowi na pracę na teoretyczną szybkością 300 Mbps.

...również średni pobór mocy jest godny uwagi.

…również średni pobór mocy jest godny uwagi.

Menu routera jest stosunkowo rozbudowane, natomiast intuicyjne rozmieszczenie opcji sprawia, że nawet osoby ze stosunkowo małym doświadczeniem poradzą sobie z jego podstawową konfiguracją. Do dużych plusów w trakcie ustawienia poszczególnych opcji należy możliwość dokonania zmian bez konieczności każdorazowego restartu routera jak to bywa w większości modeli dostępnych na rynku. Po wykonaniu przez nas wszystkich czynności klikamy na przycisk restart a wszystkie zmiany zostają automatycznie zaimplementowane do BlackRapida.

W czasie naszych testów Digitus BlackRapid N+ spisywał się bardzo dobrze. W czasie pracy z jedną dedykowaną kartą w standardzie N osiągnął transfer 124 Mbps, natomiast po włączeniu się do sieci kolejnej karty wartość ta spadła do 120 Mbps. Również w testach kompatybilności ze starszym standardem G jego wyniki były na całkiem niezłe. Niestety w czasie testów wyszła na jaw pewna niekompatybilność. BlackRapid N+ wyjątkowo źle spisywał się w obu testach prowadzonych na karcie Ralink pracującej w standardzie G. Przepustowości w czasie tych pomiarów wynosiły 1,2 Mbps oraz 1 Mbps odpowiednio dla 1000 małych oraz 50 dużych pakietów. Na wykresach przedstawiliśmy standardowo jedynie część wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy do działu rankingi, gdzie dodatkowo będziecie mieli możliwość porównania ze sobą dowolnie wybranych urządzeń.

Digitus BlackRapid N+ mimo niekompatybilności ze Ralinkami pracującymi w standardzie G śmiało można nazwać swoistym objawieniem nadchodzącego testu. W naprawdę przystępnej cenie (około 205 zł) otrzymujemy stabilnie działające urządzenie gwarantujące wysokie transfery.

Grzegorz Glonek