Budżet prowincji Alberta dostępny jest już dla wszystkich zainteresowanych

Informacje o kanadyjskim budżecie przedwcześnie w rękach blogera

Pewien bloger z Edmonton, w Kanadzie, uzyskał dostęp do rządowej strony prowincji Alberta, na której znajdowały się informacje o budżecie na 2010 rok. Login i hasło do serwisu brzmiały: "Administrator" i "Password".

Oto doskonały przykład na lenistwo polityków i administratorów rządowych witryn, przynajmniej w Kanadzie. Bloger o pseudonimie Mack Male uzyskał bowiem dostęp do rządowej strony internetowej należącej do prowincji Alberta, na której znajdowały się między innymi informacje o budżecie prowincji na 2010 rok, dzień przed tym, jak budżet został ogłoszony publicznie. Male dostał się do strony poprzez wpisanie w oknie logowania „Administrator” oraz hasła „Password”. Bardzo oryginalnie, prawda? Gdyby Mack Male bardziej znał się na graniu na giełdzie, mógłby zbić fortunę. Niestety dla niego, kompletnie nie wiedział, jak można wykorzystać takie informacje.

Próba ponownego zalogowania się następnego dnia już się nie powiodła, bo ktoś zmienił hasło. Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów prowincji Alberta, Bart Johnson, poinformował, że został powołany specjalny zespół, który bliżej przyjrzy się sprawie. Jednocześnie zapewnił, że żadne informacje o budżecie nie zostały narażone.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.